Mi lesz veled, Magyarország, ha véget ér az olcsó pénz kora?
Mi történik velünk, ha néhány év múlva egészen más kamatszint lesz, mint most? Vajon ezután is a lejtőn nyomjuk a gázt, az emelkedőre pedig már nem jut üzemanyag?
Mi történik velünk, ha néhány év múlva egészen más kamatszint lesz, mint most? Vajon ezután is a lejtőn nyomjuk a gázt, az emelkedőre pedig már nem jut üzemanyag?
Akár 1-1,5 százalékos kamatkedvezményt is kaphat, ami a futamidő lejáratakor nagyon sokat számít. A Bankmonitor gyűjtéséből kiderül, mit kell ehhez tenni.
Nyolcmilliós, húsz évre felvett hitelnél nem mindegy, hogy havi ötven, vagy százezer forint a fizetendő havi törlesztő. Az sem mindegy, hogy rövid-, vagy hosszú kamatperiódusú hitelt választunk. A rövid kamatperiódussal azt vállaljuk, hogy gyakran változik a törlesztőnk, míg a másik megoldással az évekre betonba öntött és kiszámíthatóbb törlesztőrészlet mellett tesszük le a voksunkat.
Az emberek többsége nem tesz félre semmit, mert a bankban nem kap kamatként semmit. A gazdagok azért nem spórolnak, mert nem érdemes, a szegények azért, mert nincs miből.
A piacok nem tükrözik a fejlett gazdaságok kilátásait. A piacok és a gazdaságok kilátásai közötti eltérés nem egyedülálló jelenség a gazdaságtörténetben, és ezekben az esetekben az okot mindig az állami beavatkozásban kell keresnünk. A kamat nem más, mint a pénz ára. Mint minden ár, így a kamat is jelzés a gazdaság szereplői számára az adott eszköz szűkősségének mértékéről, az erőforrások pillanatnyi és várható kihasználtságáról. Tehát amikor az állam beavatkozik a kamatlábak természetes alakulásába, a gazdaság szereplői félrevezető jelzést kapnak.
Az MNB jelenlegi kamatcsökkentési periódusának keretén belül 7 százalékos alapkamatot a mindenkori legalacsonyabb szintjére 5,25 százalékra csökkentette. Az utolsó hat alkalom között egy-egy hónap telt el csupán. De milyen gyorsan változtatták meg a bankok a legjobb lekötéseiket?
Októbertől már több pénzintézetnél is elérhető a 10-11 százalékos teljes hiteldíj a lakáshiteleknél. Egyes bankoknál hatalmasat zuhantak a kamatok.
Egyelőre nyereséges Németországnak az euróövezeti államadósság-válság kezelése, a súlyosan eladósodott Görögország már csaknem 400 millió euró kamattörlesztést teljesített a német kölcsönökért - írták német lapok szerdán.