Működik a Szuverenitásvédelmi Hivatal: kapásból ukrán propagandának minősítették a Zelenszkij-interjút
A Lánczi Tamás vezette hivatal szerint a Válasz Online által készített interjúnak már az időzítése sem véletlen.
A Lánczi Tamás vezette hivatal szerint a Válasz Online által készített interjúnak már az időzítése sem véletlen.
Terjedni kezdtek a minden tudományos alapot nélkülöző összeesküvés-elméletek a volt elnök rákos megbetegedésével kapcsolatban. Vannak, akik már „turbó rákot” emlegetnek.
Az összeesküvés-elméletek egyidősek az emberiséggel, a Covid azonban korábban nem látott szintre emelte a konteókat – ma pedig már az elit tagjai közül kerülnek ki a legbuzgóbb terjesztők. Miért lesz valaki a tévhitek megszállottja, és hogyan ismerhetjük fel magunkban is a megingathatatlan téveszmék jeleit? Hogyan segíthetünk konteóhívő ismerősünkön, valóban az észérvek jelentik itt a leghatékonyabb fegyvert? Dan Ariely izraeli-amerikai kutató kötete és Krekó Péter szociálpszichológus válaszolja meg a kérdéseket.
„Próbálom elképzelni azt a Fidesz-szavazót, aki elhitte, hogy Vlagyimir Putyin mindig igazat mond, Magyar Péter pedig 13 éves lányokat tart a pincéjében, most pedig azt kell lenyelnie, hogy Brüsszel bioterrorizmussal támad hazánkra, mert nem akarunk háborúba lépni az agresszor Ukrajna oldalán a békés Oroszország ellen.” Vélemény.
Hogyan vált egy egyedülálló anya, Jenny konteóhívővé egy ártatlan iskolai incidens után? – többek között ezt meséli el Dan Ariely, a pszichológia és a viselkedési közgazdaságtan világhírű professzora Tévhit című könyvében. Szerkesztett részlet a kiadványból.
Egy neves viselkedéskutató egy nap arra ébredt, hogy a neten a világ egyik legveszélyesebb manipulátoraként beszélnek róla. Kétségbeesett próbálkozásai a valóság felfedésére csak tovább erősítették az üldözők hitét. Szerkesztett részlet Dan Ariely Tévhit című könyvéből.
Még a legelvetemültebb összeesküvés-hívők között is vannak, akiket tényekkel és alapos érvekkel jobb belátásra lehet bírni. Ehhez pedig egy friss kísérlet eredménye szerint hasznos eszköz a mesterséges intelligencia.
Az extrém időjárás közvetlen megtapasztalása változtat-e azok véleményén, akik csupán tudományos összeesküvésnek tartják a klímaváltozást? – tették fel a kérdést hongkongi kutatók.
A videók alatt látható megjegyzésekkel veszi fel a kesztyűt a YouTube az álhírekkel szemben. Kérdés, mennyire lesz ez hatékony a gyakorlatban.
Egy időre bedőlt az összeesküvés-elméleteknek a Bing kereső, és határozottan állította: Ausztrália nem egy valódi ország, csak kitaláció.
A 21 Kutatóközpont és az Ynsight Research kutatásában négy országban nyolc állításról kérdezték az embereket. A tanultabb, nagyvárosi fiatalok valamivel kevésbé dőlnek be az álhíreknek, és leginkább a konzervatív nézeteket vallók vannak kitéve ezeknek.
„Aki nevet, az nem harap” – vallja Réz András, aki a napokban új regénnyel jelentkezett. A Parában többek között a hatalom természetéről, a konteók felépítéséről, továbbá más húsbavágó kérdésekről és nagyon is ismerős figurákról ír, no meg persze a szorongásairól. Azt is bevallja (szorongva): a Para szórakoztató irodalom akar lenni, célja az, hogy röhögjünk.
Dimitrij Rogozin, az orosz Roszkoszmosz menesztett vezetője az összeesküvés-elméletek híveinek szeretett volna imponálni egy kicsit, ezért bedobta a régi konteót, miszerint az amerikai holdra szállás nem történt meg.
Magáncsődöt jelentett Alex Jones, az InfoWars konteóoldal üzemeltetője, akit a bíróság összeesküvés-elméletei miatt csaknem másfél milliárd dollár kártérítés kifizetésére kötelezett.
George Farmer, a cég ügyvezetője a felvásárlás októberi bejelentésekor még úgy fogalmazott, hogy az üzlet „meg fogja változtatni a világot, és azt, ahogyan a világ a szólásszabadságról gondolkodik”. Az oldal azonban mégsem kerül Kanye Westhez, amit pont azután nem sokkal jelentettek be, hogy a rapper azt mondta: „csodálom Hitlert”.
A Sandy Hook iskolában 26-an haltak meg, közülük 20 diák. Alex Jones sokáig azt állította, hogy az egész csak kitaláció.
Már korábban kiszabtak egy 4 millió dolláros bírságot, de most több mint tízszeresése nőtt a büntetés, amit a legnagyobb összeesküvéselmélet-gyártó portál üzemeltetőjének, Alex Jonesnak kell kifizetnie.
A Sandy Hook Általános Iskolában valójában sajnos volt mészárlás: húsz gyerek és hat felnőtt vesztette életét ott.
Az élelmiszerhiányért szerintük egy titokzatos, az elitbe beszivárgott zsidó összeesküvő társaság a felelős és nem az Ukrajna elleni orosz támadás.
Az „ukrajnai titkos amerikai biolaboratóriumokat” vizsgáló orosz bizottság két képviselője igen furcsa eredményre jutott az orosz–ukrán háborúval kapcsolatban.