szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Terjedni kezdtek a minden tudományos alapot nélkülöző összeesküvés-elméletek a volt elnök rákos megbetegedésével kapcsolatban. Vannak, akik már „turbó rákot” emlegetnek.

A napokban közölte Joe Biden irodája, hogy a volt amerikai elnök prosztatarákban szenved. A hivatalából januárban leköszönő Bident a betegség egy agresszív fajtája támadta meg, és már csontáttéteket is képzett.

A hírre első körben még Donald Trump jelenlegi elnök is a legjobbakat kívánta elődjének, majd kissé zavaros kijelentéseket tett, mondván elhallgathatták Biden diagnózisát – azt is megjegyezte, hogy „a 9. stádiumig eljutni nagyon sok időt vesz igénybe”. A ráknak négy stádiuma van.

Ahogyan az lenni szokott, a közösségi média népe is rögtön fejtegetni kezdte, mi állhat Joe Biden betegségének hátterében, és hát meg is „állapították”, hogy

a Covid–19-vakcina.

Ez a koronavírus-világjárvány óta minden alkalommal előkerül, amikor egy ismert embert súlyos betegséggel (jellemzően rákkal) diagnosztizálnak, vagy ha mondjuk fiatalon hal meg valaki. Mint a Gizmodo írja, a közösségi médiát a hír után elárasztották az összeesküvés-elméletek, amelyben állították, Biden betegségének köze lehet a Covid–19-oltáshoz. Egészen pontosan a „turbó rákot” emlegetik, ami nem létezik, csupán a konteósok fejében él.

Ördögnek kiáltották ki és halálosan megfenyegették a konteóhívők – megtanult együttérezni velük

Az összeesküvés-elméletek egyidősek az emberiséggel, a Covid azonban korábban nem látott szintre emelte a konteókat – ma pedig már az elit tagjai közül kerülnek ki a legbuzgóbb terjesztők. Miért lesz valaki a tévhitek megszállottja, és hogyan ismerhetjük fel magunkban is a megingathatatlan téveszmék jeleit? Hogyan segíthetünk konteóhívő ismerősünkön, valóban az észérvek jelentik itt a leghatékonyabb fegyvert?

Vannak, akik azt fejtegetik, hogy Biden rákdiagnózisát „eltitkolták”, bár egyes teóriák annyira zavarosak, hogy nem is érdemes róluk hosszasan értekezni. Azt azonban érdemes megjegyezni, hogy az egyik forrás ellen 2021-ben pert indított egy kórház, mert azt állította, kapcsolatban áll az egészségügyi intézménnyel – és így terjesztett dezinformációkat a Covid–19-cel kapcsolatban.

A Gizmodo kifejti: a „turbó rák” kifejezést a közösségi médiában a gyorsan terjedő ráktípusokra használják, de orvosi alapja nincs, ilyen nem létezik. Biden rákjának Gleason-értéke állítólag 9-es – ez a szám a prosztatarák esetében a kockázat mértékére utal egy 10-es skálán. Valószínűleg Trump is erre gondolt, csak összekeverte a stádiumokkal.

Az AFP egy tényellenőrzést is végzett a közösségi médiában terjedő állítások kapcsán, s bár a rák agresszív formája gyorsan kialakulhat, turbó rák nincs. A rutinvizsgálatok pedig időnként nem észlelik a rákot – arra pedig semmi bizonyíték nincs, hogy a Covid–19 elleni vakcinák daganatot okoznának.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!