Ez nem semmi: 23 szemet küldünk a Marsra, 20 megapixeles fotókat küldenek majd haza
Korábban csupán 1 megapixeles képeket tudtak készíteni a marsjárók kamerái, 2020-ban azonban komoly áttörés várható.
Korábban csupán 1 megapixeles képeket tudtak készíteni a marsjárók kamerái, 2020-ban azonban komoly áttörés várható.
Már több mint öt éve kutatja a Marsot az eredetileg csak két esztendőnyi munkára szánt robot, a Curiosity. Ezen a videón láthatja, miként köszönti fel magát a magányos eszköz a “születésnapjain”.
A NASA marsjárója, a Curiosity újabb szelfit készített magáról. A robotkarján lévő kamera segítségével több tucat képet készített a Gale-kráterben, a Windjana nevű homokkőképződménynél. A felvételekből állították össze később a mozaikképet, vagyis a "szelfit" – olvasható az ABC Science hírei között.
Elenyésző mértékű metánt talált a Mars légkörében a Curiosity. A NASA szakemberei szerint ez jelentősen csökkenti annak esélyét, hogy mikrobiális élet volt vagy lenne a vörös bolygón.
A Curiosity marsjárót egy kígyóhoz hasonló robot követheti a Marson, ezt tervezi legalábbis a norvég Tudományos és Ipari Kutatásért Alapítvány (SINTEF).
Ma egy éve érkezett meg a Marsra a Földet 2011. november végén elhagyó Curiosity marsjáró. A gép kőzetvizsgálatai már igazolták, hogy sok milliárd évvel ezelőtt megvoltak az élet feltételei a vörös bolygón. Az alábbi bő két perc hosszú videó a Curiosity elmúlt 12 hónapban végzett munkáját mutatja be.
"Felgyorsult" a Curiosity marsjáró: a közel egy éve a vörös bolygón landolt kutatórobot vasárnap tette meg egyvégtében a leghosszabb útját: 100,3 métert haladt előre – közölték a NASA szakemberei. Az élet jeleit kutató rover korábbi egy nap alatt megtett csúcsteljesítménye 49 méter volt.
A jövőbeli Mars-missziók új mérőműszereit tesztelik amerikai kutatók a Zeo nevű roveren a chilei Atacama-sivatagban.
Agyagásványt talált a Marson a NASA kilencéves robotja, az Opportunity; a tudósok szerint ez a marsjáró eddigi legkomolyabb felfedezése.
Újabb fúrást végzett a Marson a NASA űrrobotja, a Curiosity.
Nem kerülheti el az ember, hogy a 2030-as évek végéig a Marsra ne lépjen, az Egyesült Államok számára pedig ez még prioritás is – jelentette ki hétfőn Charles Bolden, az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) igazgatója egy washingtoni tudományos konferencián.
Ismét tökéletesen működik a Curiosity - Kíváncsiság - nevű marsjáró, miután számítógépes hibák miatt többször is leállt az elmúlt hetekben, úgyhogy biztonsági üzemmódba kellett helyezni.