Két szupertanker is visszafordult a Hormuzi-szorosnál az amerikai bombázások után
Egyenként kétmillió hordó nyersolaj szállítására képesek. Az egyik végül mégis áthaladt a szoroson.
Egyenként kétmillió hordó nyersolaj szállítására képesek. Az egyik végül mégis áthaladt a szoroson.
Az amerikai kormány fontolgatja, hogy egy tömegpusztító fegyverek terjesztése ellen hozott nemzetközi jogszabályra hivatkozva feltartóztassa Irán tankerhajóit, hogy az iszlám köztársaság olajbevételeit lenullázza.
Nullára csökkentené a Trump-kormányzat Irán olajexportját, amely a szankciók kijátszásával évi több mint 50 milliárd dollár bevételt hoz. Ez azonban vissza is üthetne, így egyelőre kivár az amerikai elnök.
Tilos az Unión belül orosz olajból finomított áruval kereskedni, kivéve, ha a Mol szlovák leánycége vagy, és Csehországnak adsz el. Ennek a felmentésnek viszont december ötödikén vége, hacsak meg nem hosszabbítják. Mennek már a tárgyalások, de már a felállás sem világos: Szlovákia és a Mol nagyon akarja az újabb egyévnyi mentességet, Csehország viszont hallgat.
Hosszú évek után október közepén váratlanul megenyhült a Nyugat Venezuela felé, és feloldotta a Maduro-rezsimet sújtó legkeményebb szankciókat. A puhulásért cserébe Maduro megígérte, hogy jövőre szabad és fair választásokat tartanak országában. A nyitás hírére egyből felsorakoztak az addig eltiltott nagyvállalatok, hogy rárepülhessenek Venezuela óriási olaj- és gázkincsére, köztük Szijjártó Péter vezetésével a Mol és az MVM is Caracasba utazott barátkozni. De Maduro hirtelen mindent felrúgott, egyre inkább úgy tűnik, hogy a nyugati szankciókat rekordgyorsan visszaélesítik, az éhes cégek meg hoppon maradnak. A helyzet feloldása azon is múlhat, hogy mi lesz Elvisszel.
Oroszország július közepétől fogva már rendszeresen a G7-EU-Ausztrália trió által kimért árküszöb fölött kínálja az olaját Indiának, egyből nyolchavi csúcsra is törtek a bevételek. Közben, mint kiderült, már rögtön a tavalyi bevezetése óta ki is játszották az ársapkát, és ehhez mit sem sejtő nyugati cégek egész sora asszisztált. Egy friss moszkvai bejelentés alapján pedig nemsokára tovább mélyítik a globális olajhiányt, még jobban felhajtva az árakat, úgy, hogy idén világszinten rekordfogyasztás várható. Itthon is rohamosan drágul a benzin és a dízel, és jövőre még rosszabb lesz a helyzet.
Más is így tett, nem csak Magyarország. Még az oroszok ellen hangosan kiálló Csehország és Románia is.
A török hatóságok most már külön biztosítói levelet kérnek ahhoz, hogy átengedjék az olajszállító hajókat a szorosokon. Az orosz hajók átmehetnek, a nyugatiak nem.
Lejjebb vitte olajkeresleti előrejelzését az OPEC. Jövőre napi 102,2 millió hordós keresletre számítanak, ami 700 ezerrel kevesebb attól, mint amit korábban vártak.
A távol-keleti nagyhatalom 55 százalékkal több nyersolajat importált Putyinéktól májusban, mint egy évvel korábban.
Egyes vélemények szerint egy aranyalapú, párhuzamos világgazdaságból futná neki Ukrajna lerohanására.
Blokád alá vettek egy nagyobb olajterminált szombaton a nemzetközileg elismert líbiai kormány ellen harcoló Líbiai Nemzeti Hadsereg (LNA) vezetőjének, Halífa Haftar tábornoknak a hívei.
Hároméves letöltendő börtönbüntetésre ítéltek az ausztriai Klagenfurtban egy szíriai férfit, aki az Iszlám Államot támogatta illegális olajkereskedelemből befolyt pénzzel. Az ítélet nem jogerős. A 33 éves férfi 2014-ben menedékkérelmet nyújtott be Ausztriában. A tárgyaláson tagadta a vádakat, és arra hivatkozott, hogy nem nyersolajjal, hanem üzemanyaggal, dízellel kereskedett, legálisan.
Az Iszlám Állam terrorszervezet valóban megpróbál igazi államként működni, a helyi adókon túl illegális kereskedelemből tartja fenn magát - valamint rengeteg támogatást kap híveitől. A szervezet havonta 23 milliárd forint bevételre tehet szert szakértők szerint, de egyre nehézkesebb egyensúlyban tartani a költségvetést.
A Nemzetközi Energiaügynökség szerint az Irán elleni szankciók már most hatással vannak a globális olajkereskedelemre, pedig az európai olajembargó csak júliusban lép életbe. Az olajvásárlási tilalom sokkal nagyobb hatással lehet Iránra, mint az a napi 600 ezer hordó kőolaj kiesése, amit az Európai Unió tagországai tavaly vásároltak onnan.
Gyakorlatilag megbénult a líbiai olajkereskedelem, mert a bankok megtagadták a fizetések kiegyenlítését dollárban az amerikai szankciók hatására - közölték ipari források kedden a Reuters hírügynökséggel.