Az Iszlám Állam támogatása miatt csukhatnak le egy szíriai férfit Ausztriában

Hároméves letöltendő börtönbüntetésre ítéltek az ausztriai Klagenfurtban egy szíriai férfit, aki az Iszlám Államot támogatta illegális olajkereskedelemből befolyt pénzzel. Az ítélet nem jogerős. A 33 éves férfi 2014-ben menedékkérelmet nyújtott be Ausztriában. A tárgyaláson tagadta a vádakat, és arra hivatkozott, hogy nem nyersolajjal, hanem üzemanyaggal, dízellel kereskedett, legálisan.

  • MTI MTI
Az Iszlám Állam támogatása miatt csukhatnak le egy szíriai férfit Ausztriában

A szíriai Aleppóból származó férfi a vád szerint 2013 és 2014 között folytatott illegális kereskedelmet. Aleppóban vásárolt kőolajat, és nagy nyereséggel adta tovább más országokban.

Az ügyészek szerint a férfi tudta, hogy az olajjal folytatott kereskedés államilag szabályozott, ezért törvénytelen, amit tesz. A bevételből az Iszlám Államot támogatta, ezért terrorista szervezetben való részvétellel gyanúsították.

Ügyvédje szerint védencének egyáltalán nincs köze az Iszlám Államhoz, nem kereskedett olajjal, és nem is csempészett olajat. Az helytálló, hogy a férfi dízel üzemanyagot vásárolt Aleppóban, de ezt a piaci feltételeknek megfelelő áron tette. A dízelolajat a környéken lévő kiskereskedőknek adta tovább, hogy azok áramfejlesztésre használják – állította.

A bíró azt is tudni akarta, hogy a vádlott milyen politikai nézeteket vall, és hogyan vélekedik a szíriai rezsimről. A vádlott azt mondta, hogy ellenzi mind Bassár el-Aszad szíriai elnök rendszerét, mind az Iszlám Állam tevékenységét, politikai aktivitása pedig abban merült ki, hogy részt vett néhány tüntetésen.

Elmondása szerint hároméves katonai szolgálat után édesapja két éttermet vett neki, ezek üzemeltetésével foglalkozott. A dízellel folytatott kereskedelmet azonnal abbahagyta, amint világos lett számára, hogy az ügyleteket már az Iszlám Állam felügyeli, amikor pedig elkezdődtek a bombázások, családjával együtt Ausztriába menekült.

Az olajkereskedelemről a férfi maga beszélt a rendőrségnek, amikor kétezer euró eltűnése miatt feljelentést tett. Két ismerőse, akikkel egykor ugyanazon a menekültszálláson voltak, azt mondta a rendőrségnek, hogy korábban a vádlott azzal dicsekedett: az Iszlám Állam tagja volt.

A második kihallgatáson a két tanú enyhített az elmondottakon, és további terhelő bizonyítékot sem találtak a férfi ellen. Ő azonban mindig ellentmondott saját korábbi vallomásainak, például a dízel árával és beszerzési helyével kapcsolatban is többször eltérő részletet említett.

 

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Jehan Paumero húszas évei elején, bordeaux-i bölcsészként jött Magyarországra 2003-ban, miután elfogadta egy pécsi gimnázium állásajánlatát. Előtte csak a Sziget miatt járt itt, de megígérte magának, hogy még visszatér – egy helyett végül több mint húsz évet maradt. Hogyan látja egy köztünk élő francia a magyarokat? Miért érzi itt szabadabbnak magát, mint otthon, és mi az, ami miatt közelebb érzi magához a magyar társadalmat? Mit gondolnak a franciák Magyarországról, és mit válaszol, ha nekiszegezik a kérdést, hogy milyen diktatúrában élni?