szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

Az Iszlám Állam terrorszervezet valóban megpróbál igazi államként működni, a helyi adókon túl illegális kereskedelemből tartja fenn magát - valamint rengeteg támogatást kap híveitől. A szervezet havonta 23 milliárd forint bevételre tehet szert szakértők szerint, de egyre nehézkesebb egyensúlyban tartani a költségvetést.

Az Iszlám Állam kasszájába befolyó pénz fele a "kalifátus" területén élők megadóztatásából, valamint a lakosság javainak elkobzásából származik, míg jövedelmének 43 százalékára a kőolaj-kereskedelemből tesz szert, a maradékra pedig kábítószer-eladásból, az energiapiacról és adományokból - derül ki a londoni székhelyű IHS üzleti tanácsadó cég hét elején publikált riportjából. Nem elhanyagolható az illesgális műkicskereskedésből befolyó jövedelem sem, amit a tönkre tett múzeumokból és lerombolt műemlékekből származó műtárgyakkal fedeznek.

Columb Strack, az ISH szakértője szerint más terrorcsoportoknak nem ennyire sokrétű a bevételi forrásuk. Emlékeztetett ugyanakkor arra, hogy az Iszlám Államnak Szíriában és Irakban egy nagy kiterjedésű területet kell igazgatnia és uralnia, vagyis nem csak fegyverekre és pokolgép-készítésre kell költenie a bevételét jelentő havi 80 millió dollárból.

Az IHS azonban most először látja annak jelét, hogy a dzsihadista szervezetnek problémát okoz jövedelmének stabilan tartása. A szakértők arról számoltak be, hogy az IÁ egyes jelentések szerint csökkentette harcosainak fizetését, új agráradót vezetett be, továbbá nőtt az áram és más alapvető fogyasztási cikkek ára. A jelentés szerint kezd érződni az IÁ kőolajipari infrastruktúrája ellen az Egyesült Államok vezette katonai koalíció és Oroszország által intézett támadások hatása. Ezenkívül Törökország nehezebb megközelíthetősége, és a török hatóságok fellépése a szíriai határon zajló csempészet ellen is nehezíti a dzsihadisták dolgát.

Az ISH elemzésében megállapítja, hogy a terrorszervezet új pénzügyi források után kénytelen nézni, és ezt mindenekelőtt a belső piacon fogja keresni. A londoni intézet egy másik elemzője, Ludovico Carlino elmondta, hogy a dzsihadisták jelenleg 20 százalékos adót vetnek ki a szolgáltatókra, s az embereknek már így is gondot okoznak a fizetnivalók.

Az Iszlám Állam tavaly nyáron jelentős területeket vont uralma alá Szíriában és Irakban, és azóta vaskézzel irányítja az ott élőket. Strack szerint az IÁ hatalmának csúcspontja éppen a területfoglalási időszakra, elsősorban Moszul bevételének idejére tehető. "Azóta területek kerültek ki a dzsihadisták keze közül, és elkezdtek pénzektől elesni" - jegyezte meg.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!