Drágult az olaj az európai embargó hatására
Kedd reggelre növekedésnek indult az olaj világpiaci ára, aminek a kínai nyitás sem fog jót tenni.
Kedd reggelre növekedésnek indult az olaj világpiaci ára, aminek a kínai nyitás sem fog jót tenni.
Kivitelezhetetlennek tartják a benzinkutasok a kormány döntését, hogy csak magyar rendszámú autókba lehessen ársapkás üzemanyagot tankolni. Tankolás után már nincs sok értelme ellenőrizni a forgalmit, az egy kútfejre számolt kétfajta ár pedig fogyasztóvédelmi aggályokat vet fel.
82 százalékkal nőtt az Aramco profitja az első negyedévben, amely immár a világ legértékesebb cége, megelőzve az Apple-t – olvasható a szaúdi energiaóriás közleményében.
Nem sokkal azután, hogy a másik brit olajóriás, a BP is rekord nyereséget jelentett az első negyedévről, a Shell is közölte: csaknem háromszorosára nőtt a profit. A rezsi rendkívüli mértékben növekedett Nagy Britanniában, és emiatt egyre több család küszködik megélhetési gondokkal.
A miniszter 80–150 dollár közötti olajárat tart lehetségesnek.
Több mint 100 millió hordónyit adtak el külföldre.
Robert Habeck felszólította az OPEC országait, hogy termeljenek több olajat a helyzetre való tekintettel.
A szervezet rámutat: több mint 1%-kal csökkenhet a világgazdaság növekedése az ukrajnai háború miatt.
Drága az olaj, drágul az üzemanyag, ami a légitársaságok kiadásainak egyik legnagyobb szelete.
Ahogy nő a bizonytalanság, mikor lehet vége a háborúnak és mennyire befolyásolja mindez az energiaszektort, úgy drágul a kőolaj.
Pluszban zártak a főbb európai értékpapírpiacok hétfőn.
Évtizedes árrekordokat dönt az olajtól a gabonáig számos termék, melyekből Oroszország és Ukrajna jelentős exportőr. Ráadásul az árupiacokon igen magas fokú a globalizáció és így a sebezhetőség.
Az első pillanattól nyilvánvaló volt, hogy az árstopoknak és a pénzszórásnak nem lesz jó vége. De szerencsével a gazdaság és a büdzsé elbírták volna a károkat. Aztán Oroszország megtámadta Ukrajnát.
Ezt javasolja Anthony Blinken amerikai külügyminiszter és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök gazdasági tanácsadója, de Ursula von der Leyen az Európai Unió nevében sokkal óvatosabb.
A JP Morgan szerint 150 dollárt is érhet hamarosan egy hordó Brent olaj, de mehetnek még e fölé is az árak, ha a globális kereslet úgy alakul. Az ukrajnai háború miatt a világ második exportőre, Oroszország kiszorulóban a piacról.
A magas ár inflációhoz, az pedig visszaeséshez vezethet – aggódnak.
Az ok: az újabb Oroszország elleni szankciók.
Az USA nyomásával dacolva Szaúd-Arábia nem növeli az olajtermelést, ami Moszkvának kedvez, mert a nyugati szankciók miatti exportkiesést részben pótolhatja, hogy drága marad, vagy akár még drágább lesz az olaj a világpiacon.
104 dollárba is került egy hordó olaj, a földgáz ára is nagyot nőtt. 100 dollár felett utoljára 2014-ben járt a nyersolaj ára.