Az ukrajnai háború árnyékában nagy ajándék Putyinnak a szaúdi olajpolitika
Az USA nyomásával dacolva Szaúd-Arábia nem növeli az olajtermelést, ami Moszkvának kedvez, mert a nyugati szankciók miatti exportkiesést részben pótolhatja, hogy drága marad, vagy akár még drágább lesz az olaj a világpiacon.
Szaúd-Arábia sokáig nem számított Oroszország szövetségesének, a hidegháború idején az ideológiai szembenállásuk miatt ellenségek voltak. A közeledésre az 1990-es évek eleje után sem került sor, majd 2016-ban a Szaúd-Arábia vezette, 13 tagországot tömörítő Kőolaj-exportáló Országok Szervezete (OPEC) és a kartellen kívüli Oroszország által összefogott tíz ország a kőolajtermelés szabályozásáról kötött megállapodást. Az OPEC+ néven ismertté vált szövetség erejében sokan nem bíztak – voltak is súrlódások –, de a paktum egyelőre kiállta az eddigi legnagyobb próbáját, az ukrán válságot.
Az OPEC+ a hétvégén újfent megerősítette, hogy ragaszkodik a felhozatali korlátozásokhoz, Szaúd-Arábia pedig kerek perec kijelentette, nem növeli a termelést. Az olaj ára a napokban megközelítette, majd át is lépte a hordónkénti száz dollárt, ezért nemrég Joe Biden amerikai elnök telefonon győzködte Szalmán szaúdi királyt a felhozatal fokozására, de az uralkodó nemet mondott, sőt utána nyilatkozatban hangsúlyozta az OPEC+-megállapodás „történelmi szerepét”.
Amerika úgy reagál az olajár elszállására, mintha szükséghelyzet lenne
Visszaüthet az USA és több ország stratégiai olajtartalékának felszabadítása, mivel az OPEC+ nagyobb tűzerővel bír. A trendek alakulásába beleszólhat a járvány és a palaolaj-termelés is.