Ombudsmanhoz fordul a PM a Miniszterelnökség tízórás munkanapja miatt
A Párbeszéd Magyarországért (PM) az alapvető jogok biztosához fordul a Miniszterelnökségen bevezetett tízórás munkanap miatt.
A Párbeszéd Magyarországért (PM) az alapvető jogok biztosához fordul a Miniszterelnökségen bevezetett tízórás munkanap miatt.
Az ombudsman szerint a rendőrségnek el kell kerülnie az áldozatok hibáztatását, hangsúlyosabbá kell tennie érdekeik, méltóságuk védelmét és ezzel párhuzamosan az elkövetők vitathatatlan, megoszthatatlan felelősségét a bűnmegelőzést szolgáló tevékenységében.
Az államhoz lojális, konzervatív, abortuszellenes nézeteiről ismert, ombudsmanként kevésbé "aktivista" jogtudós, Lenkovics Barnabás került az Alkotmánybíróság élére, egyelőre csak másfél évre. Aztán majd meglátják, hogy hosszabbíthat-e, vagy csak átmeneti megoldásnak bizonyul.
Beváltotta a hozzá fűzött reményeket a közérdekű bejelentések kezelésének év elején bevezetett rendszere, százból negyven bejelentés megalapozott, és a vizsgálat során olykor a bejelentés tárgyán kívül más problémára is fény derül - közölte az Alapvető Jogok Biztosának Hivatala szerdán az MTI-vel.
Az ombudsman megállapította: az iskolák jelentős része nem éri el az iskolapszichológus kötelező alkalmazásának 500 fős tanulói létszámhatárát. A gyermekvédelmi feladatokat sok helyen az osztályfőnökök látják el, de sokuknak sem ideje, sem szaktudása nincs ehhez.
A népügyvédi jelleget erősítette, s csak elvétve kért alkotmánybírósági normakontrollt Székely László, az állampolgári jogok egy éve hivatalba lépett biztosa.
A péceli idősotthonban sok a gond Székely László szerint: nincs a látogatók fogadására is alkalmas közösségi helyiség, nem adottak a személyi tisztálkodás feltételei, a lakószobák pedig túlzsúfoltak. A lakóknak nincs ellátottjogi képviselője, miközben bántalmazásról is érkezett panasz az ombudsmanhoz. A vizsgálatot az idősotthon tömegsírja miatt indították.
Hol van az előírva, hogy az alapvető állampolgári jogainkat az alkotmány és a hatályos jog értelmében védő ombudsman csak a rezsimmel meghitt jó viszonyt ápoló szervezetektől kérhet tanácsot? – kérdezi írásában TGM.
Amennyiben igazak a TASZ és az ombudsmani hivatal közötti levélváltásról megjelent hírek, Székely László biztosnak azonnal távoznia kell – jelentette ki Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter.
A Magyar Nemzet egy levelezést idézve azt állítja, a TASZ tudatosan machinált a tűcsereprogramról szóló jelentés nyilvánosságra kerülésének időpontjával. A VIII. kerületet elmarasztaló jelentés munkaanyaga már május végén létezett, de a jelentés csak ezen a héten került nyilvánosságra. A TASZ szerint semmi hatásuk nem volt az ombudsmani állásfoglalás megjelenésének időpontjára. Székely László egy közleményben tette helyre a lapot: nem is a TASZ írta a cikkben hivatkozott levelet. Kocsis Máté szerint "a droglobbi befészkelte magát az ombudsmani hivatalba".
Ha kellő számban, erőszakosan lép fel egy társaság, nem kell tartania a következményektől, mert a rendőrség nem fog közbe lépni – ezt a következtetést vonta le a Magyar Helsinki Bizottság az Országos Rendőr-főkapitányság határozatából, miszerint teljesen jogszerű volt, hogy a rendőrök nem avatkoztak közbe, amikor két évvel ezelőtt szélsőjobbos tömeg megtámadta a devecseri roma családok házát.
Székely László alapjogi biztos levelet írt Lázár Jánosnak, amelyben arra kérte, egyeztessen a norvég kormánnyal a Kehi bevethetőségéről a Norvég Civil Támogatási Alapból részesülő civil szervezetek ellen.
Székely László alapjogi ombudsman vizsgálata alapján az országban szinte mindenhol túllépik a gyermekek ideiglenes elhelyezésére szabott 30 napos határidőt.
A gyakorlatban továbbra is vannak még ellentmondások, de az alapvető jogok biztosa szerint előrelépés történt a fogyatékossággal élő embereket segítő kutyák alkalmazását érintő szabályozásban.
Az ombudsmanhoz fordul a Transparency International (TI) magyar szervezete, mert továbbra is vitatja a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (KEHI) jogosultságát a Norvég Civil Alapból származó támogatások ellenőrzésére és sérelmezi a jogorvoslati lehetőségek hiányát.
A Nemzeti Választási Bizottság elnöke szerint az alapvető jogok biztosának nincs felhatalmazása arra, hogy a hatóságnak nem minősülő választási bizottságok munkájával kapcsolatos ügyeket kivizsgálja. Patyi András az ombudsman kifogásolt vizsgálatával kapcsolatban úgy fogalmazott: "ez a hatásköri aktivizmus veszélyt jelenthet a jogállamra".
Az alapvető jogok biztosa szerint módosítani kellene a mozgóurnás szabályozáson, ezért írt a Nemzeti Választási Irodának és javaslatokat vár tőlük a választásokat érintő jogszabályok megalkotására. Többek között azt kifogásolja, hogy a szavazatszámláló bizottságok nem feltétlenül tudnak mozgóurnával felkeresni valamennyi érintett választópolgárt.
Székely László ombudsman gyermekotthonokban vizsgálódott, és több helyen áldatlan állapotokat talált. Jelentésében országos célellenőrzést javasol a szakminiszternek.
Székely László ombudsman a Kúriához fordul a hajléktalanokat érintő fővárosi rendelet miatt. Álláspontja szerint indokolatlanul sok olyan területet jelöltek ki Budapesten, ahol tiltott az életvitelszerű tartózkodás.
Székely László azért módosíttatná a tantervet, hogy a diákok még a 12. évfolyam előtt megismerhessék a gyűlöletkeltő eszmék rossz hatását.