Mesterséges szigetek kerültek elő a felmelegedés miatt Írországban
Írországban egy tó vízszintje jelentősen csökkent, így különleges régészeti leletek kerültek elő - írja az Irish Times internetes honlapja.
Írországban egy tó vízszintje jelentősen csökkent, így különleges régészeti leletek kerültek elő - írja az Irish Times internetes honlapja.
Már az őskori ember is szeretett szórakozni, és kikapcsolódásként a "mozi" primitív változatát nézte - állítják brit és osztrák tudósok, akik a történelemelőtti idők vizuális "szórakoztatóiparát" kutatják, igyekezve újraalkotni a korabeli animációkat.
Megtalálták Cseng Ho (1371-1492) császári főeunuch, a XV. századi kínai földrajzi felfedezőutak vezetőjének sírhelyét. A főeunuch a korai Ming korban irányította a Délkelet-Ázsiába és Kelet-Afrikába szervezett expedíciókat.
"Fura" csonttöredékekkel tömték tele egy 2500 éve élt nő, Ta-Hathor koponyáját - derült ki a Colchesteri Múzeumban őrzött egyiptomi múmia CT-vizsgálata során.
I.(Kékfogú) Harald X. századi dán uralkodó királyi palotáját találhatták meg az Arhusi Egyetem régészei. A maradványokra Jylland déli részén, Jellington nevű település mellett bukkantak, amely a viking korban az ország fővárosa volt.
A jégkorszak befejeztével, 14 700 évvel ezelőtt vadászó-gyűjtögető törzsek kezdték benépesíteni a brit szigeteket, s az első telepeseket a kannibalizmus segíthette a túlélésben - állítják brit kutatók.
Az ókori Pannonián átvezető egyik legfontosabb római útvonalnak, a Borostyánkő útnak egy fogadója került elő a közelmúltban, Nemescsó közelében - olvasható a Sírásók blogon.
Nagy Konstantin (306-337) római császár palotáját remélik megtalálni Szófia szívében bolgár régészek, akik a metróépítéshez kapcsolódóan egy nagyméretű antik épület maradványait fedezték fel a Szveta Nedelja érseki székesegyház alatt.
Európa nyugati részén háromszáznál is több helyszínen látható barlangrajz, Közép- és Kelet-Európa ezzel szemben nem bővelkedik az őskori művészet e hagyatékaiban. Francia kutatók és román barlangászok azonban most egy új díszített falú romániai barlang felfedezéséről tettek bejelentést. A festmények kora meghaladhatja a 30 000 évet.
Az ókori Idalion adminisztratív központját tárták fel Cipruson. A hírügynökségek szerint Idalion 2500 évvel ezelőtt Ciprus legnagyobb közigazgatási centruma volt, katonai barakokkal és hatalmas középületekkel a fönícai erődön belül.
Háromezer-ötszáz éves halotti papirusztekercset bontottak ki Kölnben.
Az eddigi leggazdagabb és legszokatlanabb azték áldozati ajándékokat tárták fel mexikói régészek a Föld istennőjét ábrázoló hatalmas kőtömb alatt, és reményeik szerint a közelben hamarosan egy uralkodó sírkamráját is sikerül majd megtalálniuk.
Krétakori halgyík, azaz Ichthyosaurus 100 millió éves maradványait találta meg egy ausztrál tinédzser, amikor osztálytársaival az iskolai veteményeskertben szorgoskodott.
Ritka leletre bukkantak régészek Németország legdélebbi tartományában, Bajorországban: Regensburg Barbing nevű elővárosában egy négyezer évnél idősebb sírt ástak ki.
Vélhetően egy II. világháborúban megtorpedózott olasz kereskedelmi hajó roncsának egy darabjára bukkantak búvárrégészek Albánia partjainál.
Több mint száz, jó állapotban fennmaradt kultikus tárgyat találtak egy sziklaüregben az izraeli Tisbi (ókori nevén Jokneám) elágazásnál - olvasható a Bibliai régészet blogon.
Száznál több ókori pogány szertartási edényt tártak fel Izrael északi részében, Haifa közelében.
Meteorkrátert imádtak az ókorban a mai Észtország területén. Kozmikus eredetének köszönhetően sok évszázadon keresztül a Kaali-krátert szent helyként tisztelték a helybéliek.
A világ legjobb állapotban fennmaradt ókori gladiátortemetőjét tártak fel Yorkban: a csontvázakon olyan sérülések láthatók, amelyekhez hasonlatosakat a római amfiteátrumokban szereztek a publikum szórakoztatása közben a küzdők.