szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Száznál több ókori pogány szertartási edényt tártak fel Izrael északi részében, Haifa közelében.

Az antik serlegek és tálak épségben vészelték át az elmúlt 3500 évet.

Az ókori edényeket egy természetes sziklaüregben találták, a leletek között vannak kelyhek és tömjénfüstölők. Az italáldozat bemutatására szolgáló egyik kupát női fejjel díszítette az ókori mester. Előkerültek Mükénéből származó edények is, ami a két térség közötti kereskedelmi kapcsolatokról tanúskodik.

A kéthetes ásatásokban részt vevő régészek rendkívül ritkának nevezték a leletet. "Meglehetősen szokatlan, hogy ennyi épségben fennmaradt ókori edényt találjunk" - hangsúlyozta az ásatásokat irányító Edwin van den Brink és Uzi Ad.

Mint kifejtették, általában cserépedény-töredékek kerülnek elő, a sziklaüregből kiemelt serlegek és tálak viszont érintetlenül maradtak fenn. Edwin van den Brink szerint az edényeket a közelben, a hegytetőn emelt pogány templomban használhatták. A közeli hegyen  találtak az adott korszakhoz köthető régészeti helyszínt: az ott lévő építményt lerombolták, majd betemették.

"Ebben az időszakban katonai megszállás fenyegette a térséget. Előfordulhatott, hogy a szentély papjai a háborús időkben elrejtették a szertartásoknál használt edényeket, hogy megóvják őket a katonáktól" - fogalmazott Edwin van den Brink.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Napi merítés

Újkőkori településeket keresnek a régészek Békésben

Az alföldi táj meghatározó elemei azok a síkvidékből kiemelkedő ősi halmok, amelyek több ezer éves településeket rejtenek. Ezek sok száz év alatt jöttek létre, jellemzően a neolitikum második feléből és a bronzkor korai és középső időszakából származnak - olvasható a Sírásók blogon.

hvg.hu Tech

Törökország tíz legizgalmasabb régészeti látványossága

A todayzaman.com webszájt összeállította Törökország tíz legizgalmasabb régészeti lelőhelyét. Ezeket elsősorban a turisták szempontjból vizsgálták, és a látogathatóság is fontos szempont volt a sorrend megállapításakor.

Szegő Iván Miklós Tech

Szenzációs régészeti leletek Luxorban

Hatalmas gránitszobrok sugárútját építhette ki Tutanhamon nagyapja, III. Amenhotep fáraó az ókori Egyiptomban. A luxori templom környékén most találtak erre újabb meggyőző bizonyítékot egyiptomi archeológusok – közölte a helyi régészeti hatóság vezetője, Zahi Hawass.