szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Nagy Konstantin (306-337) római császár palotáját remélik megtalálni Szófia szívében bolgár régészek, akik a metróépítéshez kapcsolódóan egy nagyméretű antik épület maradványait fedezték fel a Szveta Nedelja érseki székesegyház alatt.

A szakemberek az egyéb verziókat sem zárják ki: az épület lehetett egykoron thermae, Serdica római város közfürdője. A városközpont egyéb antik építészeti emlékekben is bővelkedik: a mai Sheraton Hotel észak-nyugati csücske alatt "lapul" az ókori Serdica polgárainak tanácsterme, a bouleuterion, az amfiteátrumszerű körépítmény átmérője eléri a 20 métert - olvasható a Novinite angol nyelvű bolgár hírportálon.

A régészek az idén egy sor római kori bérházat, insulát találtak, a nagyméretű lakóépületeket "szigetként" határolták négy oldalról az utcák. Feltérképezték Serdica főbb útvonalait is, így megtalálták a város keleti és nyugati kapuját összekötő főutcáját, a 7-8 méter széles, kikövezett decumanus maximust, ahogy az észak-déli irányú "másodfőutcát", a cardo maximát is.

A mai Szófia területe a Kr. e. VIII. században már lakott volt

A település a trák Serdi törzs után kapta az első elnevezését, a Serdicát, amelyet a római hódítás után is megtartott, amikor Moesia provincia központjává vált.

A népvándorlás korában a hunok feldúlták és elpusztították, majd I. Justinianus keletrómai császár építette újjá Triaditsa néven. A hunok után érkező szlávok már Szredec néven említik, az elnevezést a 809-ben érkező bolgárok átvettek. A Szófia elnevezés a törökök elől beszivárgó görög népességtől ered a XIV. századból.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu/MTI Tech

Ciprus ókori központját tárták fel a régészek

Az ókori Idalion adminisztratív központját tárták fel Cipruson. A hírügynökségek szerint Idalion 2500 évvel ezelőtt Ciprus legnagyobb közigazgatási centruma volt, katonai barakokkal és hatalmas középületekkel a fönícai erődön belül.

Szegő Iván Miklós Tech

Szenzációs régészeti leletek Luxorban

Hatalmas gránitszobrok sugárútját építhette ki Tutanhamon nagyapja, III. Amenhotep fáraó az ókori Egyiptomban. A luxori templom környékén most találtak erre újabb meggyőző bizonyítékot egyiptomi archeológusok – közölte a helyi régészeti hatóság vezetője, Zahi Hawass.

hvg.hu Napi merítés

Újkőkori településeket keresnek a régészek Békésben

Az alföldi táj meghatározó elemei azok a síkvidékből kiemelkedő ősi halmok, amelyek több ezer éves településeket rejtenek. Ezek sok száz év alatt jöttek létre, jellemzően a neolitikum második feléből és a bronzkor korai és középső időszakából származnak - olvasható a Sírásók blogon.

hvg.hu Tech

Törökország tíz legizgalmasabb régészeti látványossága

A todayzaman.com webszájt összeállította Törökország tíz legizgalmasabb régészeti lelőhelyét. Ezeket elsősorban a turisták szempontjból vizsgálták, és a látogathatóság is fontos szempont volt a sorrend megállapításakor.