szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Bár az I. Széthi fáraó sírja alatt háromezer évvel ezelőtt vájt alagútra már közel két évszázada rábukkantak az egyiptomi Királyok völgyében, régészeknek csak most sikerült eljutni a 174 méter hosszú alagút végére.

A titokzatos járatból lefelé vezető folyosók, illetve lépcsők alján a tudósok azonban nem találtak semmit sem.

Azok, akik rejtett kincseskamrában reménykedtek, éppúgy csalódtak, mint akik vízforrást sejtettek az alagút végén. "Az utolsó lépcsőfok befejezetlenül maradt, az alagút hirtelen véget ér" - számolt be szerdán Kairóban Záhi Havvász, az egyiptomi Legfőbb Régészeti Tanács főtitkára.

Mindez arra utal, hogy az i.e. 1279-ben 11 évi uralkodás után elhunyt I. Széthi sírjának építését nem fejezték be teljesen. A fáraó nyughelyét 1817-ben az itáliai Giovanni Belzoni fedezte fel, aki a járat 90 méteres szakaszára is rábukkant.  

Jóval később, 1960-ban egy egyiptomi hobbirégész - aki a kincsekkel teli kamrát sejtett az alagút végén - már 136 méterig jutott előre a vájatban. A munkálatokat csak 2007-ben folytatták, és nemrég érték el az alagút végét.


 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Ügyvezető fáraó volt az első római császár?

Octavianus, az első római császár neve úgy szerepel egy egyiptomi sztélén (győztes csaták után, ünnepi alkalmakkor állított oszlopon), mintha fáraó lenne. Történészek szerint azonban az, hogy úgynevezett cartouche (kártus), azaz keret veszi körül a későbbi Octavianus Augustus nevét, még nem jelenti azt, hogy tényleg fáraóvá koronázták volna a római hódítót.

MTI Tech

Árulkodó növénymaradványok: mikor uralkodtak valójában az egyiptomi fáraók?

Növénymaradványok radiokarbonos vizsgálatával pontosították az óegyiptomi történelem dátumait - ez az első eset, amikor egzakt módszerekkel határozták meg az egyiptomi fáraók uralkodásának idejét. A hároméves program eredményeit a Science amerikai tudományos folyóirat pénteki számában összegzik a kutatók.

MTI Kult

Fekete fáraók nyomában

Különleges kiállítás nyílik a párizsi Louvre-ban március végén: a núbiai Meroé-dinasztia tagjainak életéről, uralkodásáról árulkodnak a leletek, amelyeket Szudánban találtak a régészek.