szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

Kleopátra és Marcus Antonius végső nyughelyét keresik egyiptomi és dominikai régészek, a feltárások ezen a héten kezdődnek; az egyiptomi Legfelsőbb Régészeti Tanács közleménye szerint három lehetséges helyszín jöhet szóba.

Kleopátra egyiptomi királynő és kedvese, Antonius római hadvezér Kr.e. 30-ban követett el öngyilkosságot. A szerelmesek sírja a feltételezések szerint egy mély föld alatti járatban lehet a Földközi-tenger partján, Alexandria közelében, Taposiris Magna templomában.

Egyiptomi és dominikai régészek immár három éve folytatják az ásatásokat a szentélyben, ahol több mély föld alatti aknát és járatot találtak. E járatok közül hármat temetkezésre használtak az ókorban, egy hasonló járatban lelhetett végső nyugalomra a szerelmespár. Tavaly került egyebek mellett a felszínre Kleopátra alabástrom szobrának feje, 22 pénzérme az egyiptomi királynő arcmásával, valamint egy Marcus Antoniusnak tulajdonított maszk.

Egy nő és egy férfi egyelőre azonosítatlan múmiáját is megtalálták a 
II. Ptolemaiosz király (i.e. 282-246) uralkodása alatt épített
Taposzirisz Magna templomában, Alexandria nyugati elővárosában
© MTI

John Baines, az Oxfordi Egyetem egyiptológusa kétkedéssel fogadta a feltételezést, mondván, Augustus miért választott volna a legyőzött Antonius számára ilyen előkelő temetkezési helyet. "Nem látom, hgy miért lenne speciális kapcsolat Taposiris Magna, valamint Antonius és Kleopátra között" - fejtegette Baines.

Az Alexandria melletti ásatások során máris előkerült egy eddig ismeretlen, nagy területű temető, ahol a régészek eddig 27 sírkamrát tártak fel. A leletek között tíz múmia is található. A Legfelsőbb Régészeti Tanács szerint a sírkamrák stílusa arra enged következtetni, hogy ide a görög-római periódus alatt temetkeztek. "A sírkert szintén arra utal, hogy a templomon belül fontos személyek, akár uralkodók is temetkezhettek" - áll a közleményben.

Kleopátra egyiptomi királynő (Kr. e. 69 január - Kr. e. 30. augusztus 12.), e néven a hetedik, egyenes leszármazottja volt Nagy Sándor tábornokának, I. Ptolemaiosz Szótérnek. A Ptolemaiosz-dinasztia utolsó uralkodója 18 évesen került hatalomra, s előbb apja (XII. Ptolemaiosz Auletes), később fivérei/férjei XIII. Ptolemaiosz és XIV. Ptolemaiosz társuralkodója volt. Miután túlélte a fivére, XIII. Ptolemaiosz és hívei által szervezett államcsínyt, megragadta és megszilárdította hatalmát a trónon.

Antonius és Kleopátra hajóhada Kr. e. 31. szeptember 2-án óriási vereséget szenvedett el az Aktion-hegyfoknál Octavianus, a későbbi Augustus császár flottájától. Antonius hajóit magára hagyva a hadipénztárral visszamenekült Alexandriába. Octavianus Kr. e. 30-ban indult keletre, és a szíriai fejedelemségekkel szövetségben Egyiptom ellen vonult. Antonius és Kleopátra nem tudott jelentős hadat kiállítani, a vereségek hatására a római hadvezér öngyilkos lett. Kleopátra Antonius halála után vetett véget önkezével életének, miután felismerte, hogy Octavianustól nem számíthat könyörületre.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Feltárják Kleopátra és Antonius sírját

Egyiptomi régészek még ez évben feltárnak egy kétezer éves temetkezési helyet, amely a feltételezések szerint Kleopátra és Antonius maradványait őrzi.

MTI Tech

Megtalálták Kleopátra mauzóleumát

Kleopátra mauzóleumát találták meg állítólag az egyiptomi Alexandria partjai előtt. Ezt Harisz Callasz görög régész közölte az Eleftherotypia című athéni újsággal. A kutató azt mondta, hogy ő és munkatársai 7 esztendeig tartó munka után Alexandria Sema kerületében fedezték fel a mauzóleum maradványait.

MTI Shake

Kleopátrának tokája volt, Antoniusnak gülü szeme

Kleopátra nem volt legendás szépség, és Antonius fizimiskája sem kiáltott portréfestő ecsetje után – állítják az angol Newcastle Egyetem szakértői egy 2039 éves pénzérme tanulmányozása alapján.