Megfejtették a hímivarsejtek titkát, egy titkos kapcsoló segíti a működésüket
A Washingtoni Egyetem kutatói szerint a hímivarsejtek érzékelik a hőmérséklet emelkedését, erre pedig erőteljesebb mozgással reagálnak.
A Washingtoni Egyetem kutatói szerint a hímivarsejtek érzékelik a hőmérséklet emelkedését, erre pedig erőteljesebb mozgással reagálnak.
Az eddigi általános vélekedés szerint inkább a nők, mint a férfiak termékenységére van negatív hatással a szennyezett levegő, egy amerikai kutatás azonban helyére tette ezt a tévhitet.
A férfi meddőség legsúlyosabb változatának megállapításában tökéletes pontosságot tud felmutatni egy új teszt, de az általános kép alapján is ígéretes.
Kínai kutatók egészséges férfiaktól vett spermiummintát tanulmányoztak, és kiderült, nyolcféle mikroműanyag van bennük.
Úgy tűnik, nem csak a rovarokkal számolnak le a növényvédelemben alkalmazott rovarölő szerek, de a férfiak spermiumszámát is csökkentik.
Lényegesen kisebb a spermiumszám azoknál, akik rendszeresen sokat használják a mobiljukat – világít rá egy új, Svájcban végzett vizsgálat.
Jelentősen csökken a férfiak nemzőképessége nemcsak a világban, hanem Magyarországon is. Az életkor és a betegségek mellett ebben nagy szerepet játszik az egészségtelen életmód, különösen a dohányzás és a mozgás hiánya. A kormány tervei szerint Regionális Andrológiai Centrumokkal javítana a helyzeten, Kopa Zsolt andrológus szerint viszont a fiatalokat is „fertilitástudatosságra” kellene oktatni.
Kiderült, hogy a korábban vélthez képest egy évtizeddel később kezd el látványosan romlani a spermaminőség.
Érdekes következtetéssel zárult egy termékenységgel kapcsolatos kutatás: ha egy férfi jobban érzi magát a hálószobában, magasabb lesz a spermiumszáma.
Az amerikai Weill Cornell Medicine kutatói egereken tesztelték le azt a készítményt, ami képes a hímivarsejtek mozgásáért felelős enzimet lekapcsolni.
Borostyándarabba zárt csótányt vizsgált meg egy kutató, megkövesedett spermiumot is talált a leletben.
A békasperma lefagyasztásával őriznék meg a különösen veszélyeztetett állatfajok genetikai sokféleségét; ezek hosszú távú tárolása sokaknak jól jöhet az állatvilágban.
A kutatók szerint a spermiumok száma és minősége is folyamatosan romló tendenciát mutat, ráadásul a csökkenés egyre gyorsul.
A hímivarsejtek a hüvelyen belül sokkal inkább csapatokban, mintsem egyénileg mozognak. A kutatók szerint így nagyobb a túlélési esélyük.
Egy olasz és egy német kutatócsoport egymástól függetlenül mutatta ki a majomhimlő-vírus örökítőanyagának jelenlétét a fertőzöttek spermájában.
A levegő minősége hatással van a férfiak esetében a nemzőképességre – állítja egy több mint 30 ezer tesztalanyon elvégzett kísérletről szóló tanulmány.
A technológia japán kutatók szerint segíthet megmenteni a növényeket és állatokat a kihalástól.
A kutatók megnézték a térfogatot, a spermium-koncentrációt, valamint a spermiumok mozgásképességét, de jelentős eltérést egyiknél sem találtak.
Néhány biológus szerint nem lehet tudni, miféle események várnak a jövőben a Földre, így mielőbb gondoskodni kell a fajok megmentéséről.
A biológusok szerint feltehetőleg parthenogenezissel, vagyis szűznemzéssel jöttek világra a rája utódjai. Ilyenkor a petesejt megtermékenyítés nélkül alakul embrióvá.