szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A Washingtoni Egyetem kutatói szerint a hímivarsejtek érzékelik a hőmérséklet emelkedését, erre pedig erőteljesebb mozgással reagálnak.

Az már régóta ismert a tudomány számára, hogy a hímivarsejtek alacsonyabb hőmérsékleten érzik jól magukat. Éppen ezért régóta foglalkoztatja a kérdés a szakembereket, hogy miként képesek mégis hatékonyan működni a női reproduktív rendszerben – ott ugyanis magasabb a hőmérséklet, mint amin elvileg jól érzik magukat a hímivarsejtek. A Washingtoni Egyetem kutatói most megtalálhatták a választ – írja az Interesting Engineering.

A Nature Communications című tudományos lapban megjelent publikációban a szakemberek arról írnak, hogy a női szaporítószervek magasabb hőmérséklete egyfajta kapcsolóként működik a spermiumok számára. Ez a hőmérséklet-emelkedés egy olyan jelet vált ki, amely megváltoztatja a hímivarsejtek úszási stílusát: a gyengéd siklás helyett erőteljes csapkodásra és csavarodásra készteti őket, ez pedig ahhoz szükséges, hogy eljussanak a petesejtig.

Az egereken végzett vizsgálatok kimutatták, hogy a CatSper nevű fehérje, amely minden emlősben megtalálható, hiperaktívvá teszi a spermiumokat. Ez a hiperaktiváció kulcsfontosságú a megtermékenyítéshez. Ez akkor következik be, amikor a külső hőmérséklet eléri a női szaporító szervrendszer hőmérsékletét.

Polina Lishko, a tanulmány szerzője szerint az korábban is ismert volt, hogy a hőmérséklet befolyásolja a spermiumok működését, de az nem volt ismert, hogy ez milyen úton történik meg.

Áttörést érhettek el a férfi fogamzásgátlás terén

Hormonmentes, és teljesen visszafordítható egy új férfi fogamzásgátló módszer, mely egerekkel végzett kísérletek során már bizonyított.

A fehérje a jelek szerint a hőmérsékletre reagálva szabályozza a részecskék áramlását a hímivarsejtek farkában, ami így erőteljesebben kezd el csapkodni. A tudósok sokáig úgy vélték, hogy a CatSpert a női nemi szervek pH-értéke, főemlősöknél pedig a progeszteron hormon aktiválja. Ez az elmélet azonban nem volt tökéletes, mivel a legtöbb emlős spermiuma nem reagál a progeszteronra.

A viselkedés megváltozásához nagyjából 38 Celsius-fokra van szükség, ez ugyanis már aktiválja a CatSpert. A kutatók egy speciális eszköz segítségével mérték az egyes spermiumok elektromos jeleit, és arra jutottak, hogy a CatSper minden alkalommal aktiválódott, amikor a hőmérséklet átlépte az említett küszöbértéket.

A kutatók szerint a hőmérséklet-emelkedés egyfajta kapcsolóként működik, jelezve a hímivarsejtnek, hogy készüljön fel a megtermékenyítésre.

A szakemberek szerint a mostani felfedezés új utakat nyithat meg a férfi fogamzásgátlás és a meddőség kezelésében is.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!