szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Az eddigi általános vélekedés szerint inkább a nők, mint a férfiak termékenységére van negatív hatással a szennyezett levegő, egy amerikai kutatás azonban helyére tette ezt a tévhitet.

Sokszor lehetett már hallani arról, hogy a légszennyezés milyen káros hatással van az emberi szervezetre: a kitettség növeli a szív- és érrendszeri megbetegedések, valamint a tüdőrák kialakulásának kockázatát is. Az amerikai Emory Egyetem tudósai most egy újabb kutatást végeztek a témában, és arra jutottak: a termékenységre is negatív hatással lehet a szennyezett levegő.

Hogy a légszennyezés meddőséget okozhat, azt már korábban is kimutatták a szakemberek, ám az nem világos, hogy a toxinok a férfiakra vagy a nőre volt-e negatív hatással, mivel mindkét szülő hasonló expozíciót szenved el. Ez a tényező annak a megállapítását is megnehezítette, hogy a fogantatási folyamat során mikor következett be a károsodás.

A The Guardian beszámolója szerint Audrey Gaskins és csapata mintegy 1400 férfit és nőt vizsgált meg, akik mesterséges megtermékenyítés segítségével próbáltak gyermeket vállalni. Ez lehetővé tette a kutatók számára, hogy megvizsgálják a donorok petesejtjét, valamint a spermiumokat, amelyek egymástól elszigetelten, fizikailag különböző területeken fejlődtek ki.

A korábbi általános feltételezés szerint a levegőszennyezés nagyobb kárt okoz a nőknek, de a Science Directben megjelent publikáció arra jutott, hogy az apai expozíció is problémát jelent.

100%-os pontossággal megállapíthatja a férfi meddőséget a mesterséges intelligencia

A férfi meddőség legsúlyosabb változatának megállapításában tökéletes pontosságot tud felmutatni egy új teszt, de az általános kép alapján is ígéretes.

A kutatók az irányítószámok, valamint a meddőségi klinikáknál található, a levegő minőségét mérő eszközök segítségével igyekeztek feltérképezni, hogy hol milyen és mennyi szennyezőanyagnak van kitéve a szervezet. Azt találták, hogy a petesejtek és a spermiumok fejlődési ciklusa során a szerves szénnek és a szemcsés anyagoknak való kitettség kapcsolódik a legerősebben a petesejtek túlélési esélyeihez, valamint a megtermékenyítésre és az embrió minőségére gyakorolt ​​káros hatásokhoz.

Szálló port elsősorban a dízelüzemű járművek, az ipari létesítmények és az erőművek termelnek, de erdőtüzeknél is bőséggel keletkezik belőle.

Gaskins szerint a megállapításaikat támasztja alá egy másik kutatási eredmény is, amely során azt találták, hogy az indiai közlekedési rendőrök sokkal nehezebben tudtak gyermeket nemzeni más párokhoz képest.

A szerves szén a vizsgálatok szerint növelte annak esélyét, hogy az érlelődő petesejt ne maradjon életben. A jelek szerint a szennyező anyag hatással van a follikulogenezisre és a spermatogenezisre is, amelyek a petesejtek és a spermiumok fejlődésének kritikus folyamatait takarják. A szakemberek szerint a tanulmány arra jutott, hogy még a rövid ideig tartó kitettség is komoly hatással van a termékenységre a petesejtek és a spermiumok fejlődésének kritikus szakaszaiban.

A kutatók arra jutottak, hogy még a beltéri levegő minősége is rendkívül fontos, így azt javasolják, hogy a gyermeket vállalni akaró párok szerezzenek be valamilyen levegőtisztító rendszert az otthonukba.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!