A pozsonyi Nemzeti Színház kirúgott igazgatója: Fico Orbánt utánozza a kultúrpolitikában is
Trump és Netanjahu különös viszonya, elfeledett Srebrenica, bizalomra váró Von der Leyen. Nemzetközi lapszemle.
Trump és Netanjahu különös viszonya, elfeledett Srebrenica, bizalomra váró Von der Leyen. Nemzetközi lapszemle.
Radislav Krstić a szabadlábra helyezési kérelmével együtt küldte el a levelet, amiben azt állítja, megbánta tetteit.
Boszniai szerb csapatok 1995. július 11-én elfoglalták Srebrenica városát és mintegy nyolcezer muszlim férfit és fiút elhurcoltak, akiket a következő napokban megöltek. A népírtásra ezentúl minden évben július 11-én fognak megemlékezni.
A srebrencai nők mozgalma azon dolgozik hosszú évek óta, hogy továbbadják az igazságot nem csak azoknak, akik a térségben élnek, de világszerte, mindenkinek – civileknek, állampolgároknak, vezető politikusoknak és nemzetközi szervezeteknek egyaránt. Küzdelmeiket idézi fel szerzőnk, a bosnyák emberi jogi aktivista, újságíró cikke.
Az utóbbi negyed évszázad legsúlyosabb belpolitikai válságát éli a két entitásból – Bosznia-hercegovinai Föderáció és Szerb Köztársaság – álló Bosznia. A szerbek ugyanis elindultak a kiválás útján, és törekvéseiket külföldről is támogatják.
Az ENSZ illetékes törvényszéke érvényben hagyta a boszniai szerb hadsereg egykori parancsnoka, Ratko Mladics ellen hozott korábbi ítéletet, így az 1995-ös srebrenicai vérengzés végrehajtásával vádolt extábornok élete végéig rács mögött marad. Bár az egykori főtiszt valószínűleg több életfogytig tartó büntetést is megszolgált, az ítélet nem volt egyhangú, a testület elnöke különvéleményt fogalmazott meg, szerinte Mladics nem felelős a mintegy 8000 muszlim haláláért.
Megerősítette Ratko Mladic ítéletét a hágai nemzetközi bíróság.
A hágai bíróság kimondta: a holland katonáknak nem lett volna szabad átadniuk a bázisukon menedéket kereső boszniai férfiakat.
A háromtagú boszniai államelnökség soros, szerb elnöke pénteken azt mondta, szerinte a bosnyákok megpróbálják mitizálni a mészárlást, és olyanokat is felelősségre vontak, akik nem is tehettek a történtekről.
Az ellene felhozott tizenegy vádpontból tízben bűnösnek találta Ratko Mladic volt boszniai szerb hadseregparancsnokot az egykori Jugoszlávia területén elkövetett háborús bűnöket vizsgáló hágai Nemzetközi Törvényszék.
A címbéli idézet Richard Hoolbrooktól, a Clinton-kormányzat vezető diplomatájától származik, így jellemezte a háborús bűnökkel vádolt Ratko Mladićot, akiről ma mond ítéletet a hágai Nemzetközi Törvényszék.
A srebrenicai mészárosként emlegetett Ratko Mladicra az ügyészség életfogytig tartó börtönbüntetés kiszabását kérte.
A holland katonáknak nem lett volna szabad átadniuk a férfiakat a tömeggyilkosságot elkövető szerb erőknek.
Igen, eséllyel lehet, annyira nyíltak az esélyek a helyhatósági választásokon. A bosnyákok máris attól félnek, hogy ebben az esetben nem lehetne tisztességes módon megemlékezni minden évben a népírtás áldozatairól.
A háborús bűnökkel foglalkozó szerbiai ügyészség tájékoztatása szerint a vádlottak 20 évvel ezelőtt, a boszniai háború idején háborús bűncselekményeket követtek el Srebrenica civil lakossága ellen. Azzal vádolják őket, hogy 1995. július 14-én a Srebrenicához tartozó kravicei hangárban több mint ezer muszlimot gyilkoltak meg.
A szerb kormányfőt megdobálták a srebrenicai megemlékezésen, és bár Vucic szerint szervezett támadás történt, ő továbbra is folytatni akarja a megbékélés politikáját
Bill Clinton a Srebrenica mellett Potocari emlékhelyen élete legfontosabb tettének nevezte azt, hogy a srebrenicai mészárlás után amerikai közvetítéssel véget lehetett vetni a boszniai háborúnak. A megemlékezésen megjelent szerb kormányfő felé viszont köveket is dobáltak, amikor Aleksandar Vucic az áldozatok neveit tartalmazó kőtáblák mellett vonult el.
Serge Brammertz, a hágai főügyész a srebrenicai mészárlás 20. évfordulóján tartott megemlékezésen kijelentette: a népirtás tagadása sérti az áldozatokat
Mintegy 90 külföldi delegáció és körülbelül 50 ezer ember részvételével megkezdődött szombat délelőtt a srebrenicai mészárlás 20. évfordulója alkalmából szervezett megemlékezés. 136 újonnan azonosított áldozat temetésére is sor kerül
A szerb miniszterelnök elítéli a srebrenicai mészárlást, azt írta: "Szerbia megveti azokat, akik részt vettek benne".