Megvizsgáltak 200 millió embert, és kiderült: súlyos szívproblémákat okozhat a marihuána
Több szív- és érrendszeri megbetegedés kockázatát is drámaian emeli a kannabiszhasználat egy friss kutatás szerint.
Több szív- és érrendszeri megbetegedés kockázatát is drámaian emeli a kannabiszhasználat egy friss kutatás szerint.
Nincs elég alacsony koleszterinszint – vallja a korszerű tudományos eredményekkel összhangban Harangi Mariann egyetemi tanár. Milyen összkoleszterinnél kezdhetünk genetikai érintettségre gyanakodni? Milyen étrendet tartson, akinek magas az LDL-koleszterinszintje, és mi az igazság a tojásról? Mit árul el a sima laborvizsgálatokon nem mért Lp(a)-érték? Ezekről is kérdeztük a Debreceni Egyetem Belgyógyászati Klinikája anyagcsererészlegének vezetőjét.
Fontosabb a testtömegnél az, hogy miként oszlik el a zsír a testen, amikor a szív- és érrendszeri betegségek kockázatáról van szó – tárták a nyilvánosság elé legfrissebb eredményeiket svéd kutatók az Európai Kardiológiai Társaság belgrádi konferenciáján.
Meglévő, az övsömör ellen már alkalmazott vakcina segíthet csökkenteni a szívinfarktus és a stroke kockázatát – mutatnak rá a dél-koreai Kjonghi Egyetem kutatói.
Egy újabb érdekes, a nemek közötti különbségre utaló tényt tártak fel amerikai kutatók: a nők többet tudnak kihozni az edzés minden percéből, mint az erősebb nem képviselői.
Amerikai kutatók számszerűsítették, mennyire aggasztó a sok édes üdítőital fogyasztása a világban. Főleg az alacsony jövedelmű országokban nagy a baj.
Egy új kutatás eredményei alapján ideje lehet egy kis mozgást is beiktatni a mindennapokba a sok ülés mellé – a szív- és érrendszeri okokból bekövetkező halálozás kockázatát ugyanis akár 34 százalékkal is növelheti, ha valaki rendszeresen ülőmunkát végez.
Csalódniuk kell azoknak, akik eddig úgy gondolták, hogy rájuk nem érvényesek a figyelmeztetések a sok ülés negatív hatásairól, hiszen amúgy rendszeresen edzenek. Amerikai kutatók szerint ez sajnos kevés a kompenzációhoz.
Nem biztos, hogy elég, ha (legalább nagyjából) tartja magát a megfelelő hosszúságú alváshoz. Egy új kutatás szerint ugyanis az is sokat számíthat, hogy mikor fekszik le, és kel fel – már ami az időpontokat, és azok állandóságát illeti.
Amerikai kutatók egy korábbi vizsgálat eredményeit újraelemezve arra jutottak, hogy a tojásfogyasztás nincs rossz hatással a koleszterinszintre, sőt, még javíthat is a helyzeten.
Hogyan lehetséges, hogy bár a világon mindkét nem tagjai körében a szív- és érrendszeri panaszok jelentik a vezető halálokot, az érintettek között mégis jóval több a – menopauza utáni életkorba ért – nő, mint a férfi?
Az immunsejtek azonnal az agyba sietnek egy szívroham után, hogy ott minél mélyebb alvásra bírják rá a szervezetet. Ez egy olyan tanulmányból derült ki, melynek készítésébe egereket és embereket is bevontak.
Egyszerűen befecskendezhető, majd néhány nap után feloldódó és a szervezetből gond nélkül távozó szívritmus-szabályozót (pacemakert) fejlesztettek svéd kutatók.
Metaanalízist végző kutatók összefüggést találtak a pénzügyi stressz és a szív- és érrendszeri betegségek megnövekedett kockázata között.
Minél több Covid elleni védőoltást kapott valaki, annál jobban csökken nála a fertőzéshez kapcsolódó súlyos szív- és érrendszeri betegségek kockázata – derítették ki svéd kutatók.
Amerikai kutatók ígéretes fejlesztése mindössze 15 perc alatt képes jelezni a szívelégtelenség két fontos biomarkerének szintjét egyetlen csepp nyálból.
A világon rengeteg embert érint a civilizációs betegségként is emlegetett székrekedés, aminek az oka a helytelen életmód mellett akár jó pár betegség is lehet. Ausztrál kutatók most fordítottak az ok-okozati kapcsolaton, és kiderítették, hogy e kellemetlen emésztési problémának súlyos következményei is lehetnek.
Egészséges önkénteseknél is jobban csökkent a véroxigénszint, valamint emelkedett a pulzusszám alvás közben, ha egy hosszú repülőút során alkoholt fogyasztottak. Ez pedig káros a szívre.
Az erről készült tanulmány szerzői szerint az Ozempic és a Wegovy hatóanyaga, a szemaglutid a legnagyobb orvosi áttörés lehet a sztatinok óta.
Nem lehetetlen meglépni: a kutatók megvizsgálták, mi az a lépésszám, ami már optimálisan csökkentheti a túl sok ülésből fakadó komoly egészségügyi kockázatokat.