szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Egészséges önkénteseknél is jobban csökkent a véroxigénszint, valamint emelkedett a pulzusszám alvás közben, ha egy hosszú repülőút során alkoholt fogyasztottak. Ez pedig káros a szívre.

Nem jó ötlet egy hosszú repülőút során alkoholt iszogatni, pláne, ha valaki idős, vagy magasabb nála a szív- és érrendszeri betegségek kockázata – mutat rá egy friss kutatás.

Mint a Gizmodo kiemeli, a hosszú repülőutak (6+ óra) kissé megterhelik a szervezetet: a magasban történő repülés során alacsonyabb a légköri nyomás, mely csökkentheti a vér oxigénszintjét. Kiváltképp alvás közben.

Hogy ellensúlyozza ezt a veszteséget, a szívnek jobban kell dolgoznia, ami magasabb pulzusszámot eredményez.

A dolog nyomába a Német Repülési Központ repülés-orvostudományi intézetének kutatói eredtek. Tudták ugyanis korábbi tanulmányokból, hogy az alvást megelőző alkoholfogyasztás csökkentheti a véroxigénszintet, és növelheti a pulzust. Arra voltak kíváncsiak, hogy egy hosszabb repülőút súlyosbíthatja-e ezt a problémát.

A vizsgálatokba 18 és 40 év közötti önkénteseket vontak be; felük normál körülmények között aludt, azaz tengerszint-magasságban. A csoport másik fele azonban egy magassági kamrában aludt, mely 2438 méteres tengerszint feletti magasságot szimulált. Mindkét csoportot két részre osztották még: alvás előtt alkoholt fogyasztó, valamint józan csoportokra.

A vizsgálatok nem egy éjszakán át tartottak, volt, hogy cserélődtek a szerepek, hogy ki ivott, és ki nem. A normál, tengerszinten lévő alváslaborban szunnyadó személyek véroxigénszintje mindvégig normális volt, leszámítva az első, alkoholfogyasztást követő éjszakát.

Az egészséges emberek szervezetét is megviseli

Sokkal érdekesebb azonban, ami a magassági kamrában alvóknál történt, főleg ivás után: az oxigénszintjük mediánértéke 85 százalékra csökkent, de a nem ivó alanyoknál is 88 százalék volt ez az szám. (Az egészséges érték 95 százalék felett van, 90 százalék alatt pedig alacsonynak számít, és orvosi figyelmet igényel.)

Aki iszik, az hamarabb elalszik – de van itt egy elég nagy probléma

Bár gyorsabban elalhat, aki lefekvés előtt alkoholt fogyaszt, azonban ebben az esetben megváltozik az alvásciklusa, mégpedig éppen a kritikus fázis kárára.

A pulzusuk is jobban emelkedett, mint a tengerszint-magasságban alvóké, és az alvásminőségük is számottevően rosszabb volt.

A Thorax folyóiratban publikált megállapításokhoz azért érdemes hozzáfűzni, hogy a minta kicsi volt, és az alanyok hanyatt fekve aludtak – ami az első osztályon adott csak a gépeken, minden más esetben szinte csak ülőpozícióban lehet pihenni.

További vizsgálatok szükségesek tehát, de a kutatók kiemelik: mivel teljesen egészséges embereknél is ilyen hatások voltak megfigyelhetőek, ez különösen veszélyes lehet azoknál, akiknél magasabb a szív- és érrendszeri betegségek kockázata.

A szakemberek szerint érdemes lenne a gépeken is felhívni utasok figyelmét az utakon történő alkoholfogyasztás kockázatára.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!