300 településen kezdik irtani a szúnyogokat az országban
A munkálatokat szélcsendes időben, az esti és éjszakai órákban végzik el.
A munkálatokat szélcsendes időben, az esti és éjszakai órákban végzik el.
A szúnyogok elleni minél hatékonyabb biológiai védekezést szolgálja az az együttműködést, amely a Pécsen működő Virológiai Nemzeti Laboratórium (VNL) és egy biológiai alapú kártevőmentesítést végző, innovatív megoldásokat alkalmazó spanyol cég magyarországi leányvállalata között jött létre – közölte a Pécsi Tudományegyetem (PTE).
Szél Bernadett kikérte az adatokat arról, miért lehet a tiltás ellenére a levegőből szúnyogokat irtani.
A Duna mentén jelentős, az ország többi részén mérsékelt a szúnyogártalom, a következő időszakban több helyen is irtani fogják őket.
Többször is feltűnt a Víziváros és Felhévíz felett, ijesztően alacsonyan szállva. A szúnyogokat támadta a Margitszigeten és a Duna két partján.
A légi permetezés csupán időleges megoldást nyújt és a felnőtt szúnyogok számát nem csökkenti érdemben – írta a virológus.
Az ősszel együtt menetrendszerűen megérkeztek a poloskák, amelyekkel szemben igazán védekezni sem tudunk. De tényleg invázióról van szó, vagy csak mi érezzük úgy?
Biológus szerzőnk a genetikailag módosított szúnyogok bevetésének történetét a csavarlegyek kiirtásának históriájával kezdi. Utóbbi a korai „terméketlen rovar”-technológia első nagy sikere, ugyanennek korszerűsített változata célzottan vethető be egyes szúnyogfajok ellen, de tömeges elterjedését sok minden akadályozza.
A kémiai gyérítés nem elég hatékony, és a környezetre is ártalmas. Az időjárás sem kedvezett, ezért most sok helyen kapkodva próbálják elejét venni a szúnyogok terjedésének. Pedig az irtás jó üzlet egyes cégeknek.
Nem csak környezetbarát, de hatékonyabb is, ha biológiai gyérítéssel veszik fel a kesztyűt a szúnyogok ellen. Az időzítés azonban kulcsfontosságú. Megmutatjuk, hogyan dolgozik Kőszegi Dániel szúnyogirtó szakember.
Idén már nem lehet a levegőből kémiai anyagokkal irtani a szúnyogokat. Igaz, a szakemberek már jó ideje erősködnek, hogy a permetezés csak tűzoltásra jó, helyette a Nyugat-Európában évtizedek óta sikeres biológiai gyérítést kellene alkalmazni. A módszer meghonosítására bőven lett volna lehetőség, ehhez képest gyakorlatilag semmi nem történt.
Egy kínai tudósok által kidolgozott módszer véget vethet az ember ősi ellenségének számító szúnyogok szaporodásának. Annyira hatékony, hogy alkalmazásával védett övezetek is kialakíthatók.
A héten a fővárosban és további 396 település belterületén, összesen 123 ezer hektáron folytatódik az országos gyérítési program.