szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Szél Bernadett kikérte az adatokat arról, miért lehet a tiltás ellenére a levegőből szúnyogokat irtani.

Ha az időjárás lehetővé teszi, a szakemberek a héten 274 településen és tizenegy budapesti kerületben, összesen 121 ezer hektáron lépnek fel a vérszívók ellen – írta az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) hétfőn.

A legtöbb helyen földi kémiai módszerrel, autóról permetezik a szúnyogokat, de 122 településen és hat budapesti kerületben légi kémiai kezelésekkel is kiegészítik a földi védekezést. 104 településen és négy budapesti kerületben csak földi, Budapest harmadik kerületében és Győrött pedig csak légi módszerrel dolgoznak majd – közölték.

Az OKF szerint elmúlt napokban végrehajtott kezeléseknek köszönhetően a Duna felső szakaszán mérséklődött a szúnyoginvázió, amely a folyó korábbi áradása miatt alakult ki. A Duna középső és alsó szakaszán a part menti településeken továbbra is jelentős a szúnyogártalom. Ezen a területen földi gyérítések lesznek a héten, ahol pedig szükséges, légi kezelésekkel is igyekeznek javítani a helyzetet.

A közleményben jelezték, hogy légi kémiai irtás is lesz, viszont 2020-tól elvileg ilyet nem lehetne alkalmazni az EU területén.

Úgy érzi, sok a szúnyog? Míg így irtunk, ez így is marad

Idén már nem lehet a levegőből kémiai anyagokkal irtani a szúnyogokat. Igaz, a szakemberek már jó ideje erősködnek, hogy a permetezés csak tűzoltásra jó, helyette a Nyugat-Európában évtizedek óta sikeres biológiai gyérítést kellene alkalmazni. A módszer meghonosítására bőven lett volna lehetőség, ehhez képest gyakorlatilag semmi nem történt.

Szél Bernadett független országgyűlési képviselő emiatt kikérte a a légi kémiai szúnyogirtásról szóló ideiglenes engedélyeit. A Facebook-posztja szerint azt a kiskaput használják ki, hogy az uniós rendelet rendkívüli esetben, közegészségügyi veszélyhelyzet esetén lehetővé teszi ideiglenes (féléves) nemzeti engedélyek kiadását. Szél szerint a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK), a járványra hivatkozik, mondván, egy újabb, szúnyogok okozta járványhelyzetet már nem tudna elviselni az egészségügy.

A poszt szerint a kémiai irtás azért káros, mert pusztítja a méheket, és más beporzó rovarokat is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!