Ellenvélemény
Megértő jegyzet a tüntetésekről.
Gyurcsány Ferenc és Bokros Lajos nem lesz ott a hétfői tüntetéseken, ám a baloldali ellenzéki pártok több politikusa igen. A civilek nem örülnek a politikusok jelenlétének, mert úgy látják, nemcsak az elmúlt négy, hanem az elmúlt 25 évvel is komoly gondok voltak.
Minél több magyar költözik a külföldi nagyvárosokba, annál szervezettebben fogalmazódik meg sokak nemtetszése a hazai politikai történésekkel szemben. A kint élőket napi szinten foglalkoztatja az Orbán-kormány tevékenysége, még ha mindennapjaikat a lehető legkevésbé is érinti az. Nemcsak a külföldi nyilvánosság tájékoztatása a céljuk, hanem az is, hogy eljuttassák az üzenetet otthonra: bármilyen távol érdemes a haza sorsával foglalkozni, hogy élhető országba térhessenek vissza. A Közfelháborodás Napján Londonban, Berlinben és Bristolban is tüntetnek.
Az utolsó másfél évtizedben elképzelhetetlen lett volna az, amit az elmúlt három hétben lépten-nyomon tapasztalok: az emberek villamoson, trolin, közértben harsányan szidalmazzák és gyalázzák a miniszterelnök urat.
Pártalapítást nem terveznek, a politikai gondolkozáson alapuló aktivizmus kialakulását szeretnék segíteni országszerte. Mindez hosszú távú építkezést jelent, az ország vezetésében viszont akkora problémák vannak, hogy azokra gyorsan kellene reagálni, mondják a 2012-ben létrejött Humán Platform aktivistái, akiket a közös baj hozott össze. Most induló sorozatunkban azokat a – parlamenten kívüli – civil tömörüléseket és műhelyeket szeretnénk bemutatni, melyek szerepet játszhatnak a baloldal megújulásában, valamint egy új politikai alternatíva felállításában.
Szombat este a korrupció ellen, vasárnap este pedig Vida Ildikó NAV-elnök lemondásáért tüntetnek majd a belvárosban. De szombaton még autós vonulást is tartanak, amelyet a szervezők szerint keddig tartó autós blokád követ.
Kínában a Foglald el a központot! mozgalom tagjai vasárnap közölték, hogy készek részlegesen eltávolítani barikádjaikat a kormányzati negyed épületeinél. A rendőrség egyidejűleg figyelmeztetett, minden szükséges intézkedést megtesznek, hogy a hét elejére megtisztítsák az utakat.
Több tízezer demokráciapárti tüntető gyűlt össze szombat este Hongkong belvárosában, hogy elítélje az ellenük elkövetett erőszakot, miközben a helyi hatóságok tagadták, hogy a kínai maffiát használnák a demonstrációk feloszlatására.
Az általa törvényellenesnek nevezett hongkongi tüntetések beszüntetését követelte Kína.
A csak Dr. Végzetként emlegetett közgazdász, Nouriel Roubini szerint több komoly kockázat is van jelenleg a világon, mely nagy veszélyt jelent a világgazdaságra nézve. A hongkongi helyzet eszkalálódása, illetve a kínai gazdaság lassulása például globális felfordulást okozhat.
A Tienanmen tér kísértete járja be Kínát: kérdés, meddig tolerálja a pekingi vezetés azt a napok óta tartó megmozdulást, amely alapjaiban rengetheti meg nemcsak Hongkong, de saját belső rendjét is. Az ott élő magyarok szerdára várják a fordulatot, nemzeti ünnep miatt ugyanis még többen vonulhatnak az utcára.
Hongkong első számú vezetőjének lemondását követelve és a kormányzat épületének elfoglalását is kilátásba helyezve ultimátumot intézett a több napja tüntető diákok vezére a város kormányzatához kedden - jelentette a helyi online média.
Mohamed Ibráhim egyiptomi belügyminisztert a holland főügyészségen perelték be emberiesség elleni bűncselekményért. Mohamed Murszi támogatóinak tiltakozó akcióját a biztonsági erők egyebek mellett éles lőszer és buldózerek segítségével oszlatták fel.
San Cristóbal ellenzéki polgármesterét letartóztatták, mert a kormány szerint nem őrizte meg a rendet a ávorsban. Venezuelában február eleje óta folynak kormányellenes tüntetések.
Törökországban meghalt kedden egy tinédzser, aki a tavaly nyári tüntetési hullám alatt sebesült meg egy könnygázgránáttól, és azóta is kómában volt. A hír hallatán Ankarában tüntetés kezdődött.
Moszkva központjában, a Puskin téren egymás után két tiltakozó megmozdulás is zajlott. Oroszország-szerte több mint 46 ezren vonultak fel Krím elfoglalása mellett.
Mindent meg kell tenni annak érdekében, hogy Ukrajna ne essen szét. Éppen ezért a helyzet megoldásának nem szabad Oroszország ellen irányulnia - mondta a cseh külügyminiszter a közszolgálati hírtelevízióban (CT24) vasárnap.
Továbbra sem ismert Viktor Janukovics leváltott ukrán elnök tartózkodási helye egy nappal azt követően, hogy elhagyta a fővárost, Kijevet.