#underground
Vagy mágus ez, vagy kábulat – bemutatták a Víg Mihályról készült filmet
Popzenész létére belefért egy magyar irodalomtörténet kötetbe, a Tarr Béla-filmeknek köszönhetően a világ egyik legismertebb filmzeneszerzője, a 80-as évek alternatív kultúrájának tanúja és alakítója, aki ma is mindentől és mindenkitől függetlenül zenél. Most egy egész dokumentumfilmet megtölt meséjével, aminek tárgya ezúttal saját élete és saját gondolatai a világról. Különös és emlékezetes grund-bemutatója volt az Ott torony volt-nak. Ott voltunk.
„Jártuk a jazzklubokat, szívtuk a ragasztót” – megérkezett a Víg Mihály-film előzetese
Fontos volt a könnyűzene, az volt a progresszió legnyilvánvalóbb útja – mondja Víg Mihály a róla és a 80-as évek undergroundjáról szóló dokumentumfilm előzetesében. Az alkotásban Bódy Gáborról, Xantus Jánosról, Menyhárt Jenőről, Méhes Mariettáról, Pajor Tamásról és Tarr Béláról, vagy éppen a Hit Gyülekezetébe való megtéréséről is mesél a zenész-dalszerző.
Víg Mihályról és a 80-as évek underground közegéről készült dokumentumfilm
A filmben többek között Bódy Gáborról, Xantus Jánosról, Menyhárt Jenőről, Méhes Mariettáról, Pajor Tamásról és Tarr Béláról, vagy éppen a Hit Gyülekezetébe való megtéréséről is mesél a zenész-dalszerző.
A zenerajongó történész, aki térképekre rakta Budapest legendás helyeit a moziktól és diszkóktól a Tilos az Á-ig
Bő egy éve rengetegen osztották meg a hazai közösségi médiában azt a néhány térképet, amely a 80-as, a 90-es, és a 2000-es évek legendás budapesti szórakozóhelyeit, valamint a 80-as évekbeli klasszikus budapesti mozikat idézi fel. Alkotójuk, Vizi Ákos azóta továbblépett, és már az elmúlt évtizedek hazai könnyűzenei előadóinak és zenekarainak családfáin is dolgozott.
Garázszenekarával belülről bomlasztotta a szocializmust? Itt az ideje, hogy felemlegesse
Hiánypótló zenei adatbázis épül öt európai uniós ország összefogásából, amelynek teljességéhez most bárki hozzájárulhat. A szerkesztők eddig ismeretlen kísérleti és underground zenei tartalmakra kíváncsiak a szocializmus évtizedeiből.
Ravasz trükkel játszották ki a magyar művészek a titkosszolgálatot
A volt keleti blokk kulturális ellenállásáról folyt nemzetközi kutatás a Magyar Tudományos Akadémia vezetésével. Szamizdatok, beatmisés dokumentumok vagy éppen a Fekete Lyuk koncertfelvételeinek lelőhelyeit gyűjtötték össze. Miben különbözött a magyar disszidens kultúra a romántól vagy a csehszlováktól, és milyen tanulságokkal szolgál a 80-as évek undergroundja? Apor Péter történésszel beszélgettünk.
„Az Európa Kiadó mindig a helyén volt és most is ott van” – interjú a 60 éves Menyhárt Jenővel
Az anyatejjel szívta magába a rock and rollt, nem csoda, hogy zenekart alapított tizenévesen, ebből lett a 80-as évek elején a műfajteremtő URH és később az Európa Kiadó. Utóbbi – igaz periodikusan működött mindig is – a mai napig aktív. A zenekarigazgató ráadásul idén 60 éves, ezt nagy koncerttel ünnepli meg. Interjú Menyhárt Jenővel.
Rocklegenda olvas egy magyar kultregényt
A New York-i artpunk egyik alapszemélyisége, a "punk keresztanyja", Patti Smith Krasznahorkai László klasszikusát, a Sátántangót olvassa.
Így lázadtak Kelet-Európa fiataljai – adatbázis készült a kommunista ellenkultúrákról
Lezárult a kommunista korszak ellenkultúráját vizsgáló, hároméves kutatóprogram, a COURAGE. A kutatást vezető MTA Bölcsészettudományi Kutatóközpontja tizenöt ország kutatóit koordinálta, hogy létrejöjjön egy online adatbázis, amely a volt szocialista tömb alternatív kultúrájának mindeddig ismeretlen magán- és közgyűjteményeit teszi elérhetővé.
„Mindenki maga döntötte el, milyen művészi módon forgácsolja szét magát”
Garaczi László új, önéletrajzi ihletésű regénye, a Hasítás tele van punksággal. A regény a nyolcvanas évek pesti undergroundjával foglalkozik. Az író úgy emlékszik erre a világra, hogy a kreativitást és az önpusztítást a végletekig fokozta.
Ma 60 éves a 80-as évek fülledt hangulatát felejthetetlenül megéneklő díva
A Trabant együttes énekesnője, Méhes Marietta több film színésznője néhány év alatt írta be magát a magyar underground történetébe.
Meghalt Magyar Péter, a hazai underground egyik legismertebb zenésze
Magyar Pétert 54 éves korában érte a halál.
Aki óriásbuborékokat varázsolt a Gellért-hegyre
A hajdani művészeti ellenzék „tűrt” kategóriájába tartozó Király Tamás rendszerváltás előtti tevékenységét vizsgálja egy most megjelent kötet.
"Valahol a legalitás és az illegalitás közt" – a 80-as évek legendás plakátjai
Október 13-án Pokoli aranykor címmel nyílik a 80-as évek magyar underground zenekarainak koncertplakátjait bemutató monstre kiállítás a Kieselbach Galériában Szőnyei Tamás, valamint a grafikusként és a Bp. Service együttes vezetőjeként is ismert Bp. Szabó György különálló, de most e projekt kedvéért összefésült gyűjteményeiből. A ma már levéltárosként dolgozó Szőnyei Tamás zenei-kulturális újságíróval, a kiállítás és a mellé megjelenő különleges kiállítású könyv társszerkesztőjével beszélgettünk. Nem kicsit ironikus módon éppen csak néhány nappal az után, hogy egy sajátos köztéri gerillakommunikációs gesztus kavarta fel a hazai közéletet.
„Mindig mindent leromboltam” – Bárdos Deák Ági-interjú
Ha a 80-as évek „alternatív zenei dívái” kategóriáról beszélünk, akkor a legtöbb embernek elsőként Bárdos Deák Ágnes neve ugrik be. Botrányos, sokszor kíméletlen nő, kiváló előadó, aki mindig is magasról tett a karriernek nevezhető érvényesülésre, működését a kedve és az alkotói ösztönei diktálták. A zenénél mindig sokkal jobban izgatta a szerelem, a nyíltság és az önazonosság. Szinte hihetetlen: 60 éves lett.
Egy igazi hős
A legjobb magyar rock and roll önéletrajz, egyben egy különös kordokumentum – megjelent a tragikus sorsú gitáros-filozófus, Dönci sokáig kallódó kötete.
Kívülállók, provokátorok: újra divat a 80-as évek?
A "Nagy Testvérről", "mocskos időről", "rémes helyről", "könnygázra fakadásról" énekeltek a 80-as évek alternatív zenekarai, amelyek, úgy tűnik, újra egyre fontosabbakká válnak. Facebook-meghívók és utcai plakátok invitálnak ilyen koncertekre, sőt Pintér Béláék jóvoltából színházi darabok is idézik e zenéket. A rendező szerint anno azért voltak fontosak e zenekarok, mert őszintén, szellemesen, bátran beszéltek a valóságról. És úgy véli, ez az őszinteség ma is hat.
"Ki ez a KISZ-titkár, aki a halott oroszlánt rugdossa?"
A 70-80-as években nagyjából a művelődési házak, klubok népművelőin múlott, hogy felléphetett-e egy tiltott zenekar, megnyílhatott-e egy-egy alternatív kiállítás, és soha nem lehetett tudni, mikor csap le ezekre a hatalom. A Napfény íze sorozatunk következő részében az underground meghatározó alakjával, a legendás Trabant zenekar alapítójával, Vető János költő, fotós, képzőművésszel beszélgettünk. Többek között arról, hogy mi az a TV Híradó-szőnyeg, mit dolgoztak a "semmirekellő művészek", és mit gondolt Orbánról, akit Nagy Imréék újratemetésén látott.
Az azeri légitársaság szerint külső behatás miatt zuhant le az utasszállító repülőgép
Oroszország felelősségét viszont nem firtatták.
Meghalt Szuzuki Oszamu, aki évtizedekig vezette a japán autóipari vállalatot
Két éve Orbán Viktor és Novák Katalin tüntette ki a cégvezetőt Budapesten.
Lefilmezték a kínaiak hatodik generációs harci gépének próbarepülését
A kísérleti repülést mutató felvételek alapján úgy tűnik, hogy a gépnek deltaszárnya van és három hajtóművel látták el.
Meghalt az ukrán fogságba esett észak-koreai katona
A katonát december 26-án ejtették foglyul, de belehalt súlyos sérüléseibe.
74 millió forint Mészáros Lőrinc órabére, Tiborczé 8,7 millió, de még így is kispályások
Ilyen léptékű gyarapodást ritkán látni.
Új magasságokban a kormányzati sikerkommunikáció: harmadik éve dicsekednek ugyanazzal a fejlesztéssel
Ha egy harckocsi kétszer is legördülhet a gyártósorról, akkor 600 felújított orvosi rendelőt hányszor lehet sikerként eladni?
Egy belső sávban „ragadt” autóst büntettek a rendőrök – videó
Nem csak a száguldozókkal van baj.
Balogh Gábor az öttusasikerekről: „Ezekben az eredményekben sem a szövetség, sem én nem fogunk díszelegni”
Az öttusaszövetség elnökének ezüstérmét is megszépítette Gulyás Michelle aranya.