szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

Az énekes-dalszerző 58 éves volt.

Ötvennyolc éves korában elhunyt Daniel Johnston énekes-dalszerző, vizuális művész. Johnstont a Houstonhoz közeli otthonában szerdán érte a halál, és azt – menedzsere, Jeff Tartakov szerint – szívroham okozta.

Johnston egész életét végigkísérték egészségügyi problémái, mániás depressziója. Különcsége is legendás volt, írta a The Guardian.

Korábban a hvg.hu is úgy fogalmazott, hogy

„ha a kívülálló zenész típusát csak egy emberrel lehetne illusztrálni, akkor a legtöbbek választása minden bizonnyal Daniel Johnstonra esne”

Az énekes zenei pályafutása a nyolcvanas évek elején kezdődött, ismertséget úgy szerzett magának, hogy az austini utcákon saját kazettás házi felvételeit osztogatta az embereknek. 1981 és 2012 között összesen húsz anyagot készített, ezek többsége eleinte csak kazettán jelent meg.

Bár ő maga soha nem futott be igazán, és nem lett szélesebb körökben népszerű,

számos csodálója volt az amerikai underground színtéren, köztük Kurt Cobain, Beck, Ezra Furman, Tom Waits, Jeff Tweedy vagy a Simpsons rajzfilmsorozat alkotója, Matt Groening.

Sokáig visszautasította, hogy nagy kiadóhoz szerződjön – az Elektrának azért mondott nemet, mert a hozzájuk tartozó Metallicát Johnston sátánistának tartotta. Volt, hogy letartóztatták, mert a New York-i Szabadságszobrot több száz keresztény hal motívummal graffitizte le. 1994-ben az Atlantic Recordshoz került, de az áttörés ott sem sikerült.

Az egyébként több képregényt is jegyző Johnstonról 2005-ben dokumentumfilm készült Jeff Feuerzig rendezésében Daniel Johnston találkozása az ördöggel címmel. Az alkotás a 2006-os Sundance fesztiválon rendezői díjat kapott, és Oscarra is jelölték.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Kult

Félőrültek vagy zsenik? - előadók, akiket nem érdekeltek a szabályok

A héten kerül a mozikba az idei nyár legfontosabb filmje, a Frank, melynek főszereplője egy sajátos módszerekkel dolgozó, örök kívülálló zenész/művész. A poptörténelem azonban hemzseg a kísérletező, elsőre bizarrnak tűnő előadóktól. Összeszedtük az elmúlt évtizedek nagy zenei outsidereit, akik nem ismertek lehetetlent, és magasról tettek az elvárásokra.