#versenyképesség

Magyarországra testálták a feladatot, hogy segítsen versenyképessé tenni az EU-t
 

Magyarországra testálták a feladatot, hogy segítsen versenyképessé tenni az EU-t

A legutóbbi uniós csúcstalálkozón a leghosszabban tárgyalt napirendi pont Enrico Letta volt olasz miniszterelnök jelentése volt, amely az EU egységes piacának erősítéséről szólt. A tagállami vezetők nem várt lendülettel vetették magukat ebbe a stratégiai vitába, bár tudni lehetett, hogy nem születik döntés. Előbb-utóbb azonban állást kell foglalni: milyen forrásból növelje versenyképességét az EU – ebben a számítanak a magyar kormány segítségére is.





A félig titkos stratégia, amivel Nagy Márton 2030-ra felemelné a magyar gazdaságot
 

A félig titkos stratégia, amivel Nagy Márton 2030-ra felemelné a magyar gazdaságot

Néhol rémes szövegezésű anyagban foglalta össze a kormány a versenyképességi stratégiáját, amellyel hat év múlva ilyenkor az EU fejlettségének 90 százalékán állnánk. Pedig az alapötlet még jó is lenne. Azt azért megtudjuk, hogy egymillió magyar munkáját fenyegeti a mesterséges intelligencia, és hogy 2030-ra szeretne az NGM három olyan magyar kreatív brandet, amit az egész világon ismernek.



Túlélheti Trump győzelmét a globális minimumadó?
 

Túlélheti Trump győzelmét a globális minimumadó?

Hogyan jutott el a globális minimumadó koncepciója néhány év és elbukott próbálkozások után a megvalósításig? Hogyan formálta saját érdekei szerint az Egyesült Államok, és hogyan érinti Magyarországot? Erről ír vendégcikkében Kocsis Richárd, az EY szakértője.

Kocsis Richárd, EY Kocsis Richárd, EY

Éhbérért dolgoznak az akkugyárakban, a gödi gyár dolgozóinak fele külföldi
 

Éhbérért dolgoznak az akkugyárakban, a gödi gyár dolgozóinak fele külföldi

A hazai akkumulátorgyárakban jellemzően kékgalléros, alacsony bérű, igen monoton munkavégzéssel jellemezhető gyártósori munkahelyek létesülnek, amelyekre gyakran csak vendégmunkásokat találni – hangzott el a Magyar Közgazdasági Társaság hazai akkumulátorgyártás munkaerőpiaci vonatkozásait elemző online konferenciáján a Portfolio beszámolója szerint.

hvg.hu hvg.hu





„Az EU-s pénzek leállásával sok NER-közeli cég küszködni kezdett
 

„Az EU-s pénzek leállásával sok NER-közeli cég küszködni kezdett"

Egykor bezzegország voltunk, ma már azonban mi kullogunk a régió után, ha az ország versenyképességét nézzük – mondja Czakó Erzsébet, a Budapesti Gazdasági Egyetem Pénzügyi és Számviteli Kar Menedzsment Tanszék egyetemi tanára. Szerinte hiába hangoztatja a kormány, hogy versenyképességünket az mutatja, hogy folyamatosan beruházási rekordokat dönt az ország, az adatokat jobban megnézve már nem lehetünk olyan büszkék az eredményeinkre. A NER-lovagok cégeinek utóbbi időben mutatott teljesítménye pedig azt is elárulja, hogy nem sikerült az elmúlt évtized nagy terve, hogy hosszú távon is erős magyar cégeket hozzanak létre. Interjú.





Végleg eltűnhet a Made in Europe?
 

Végleg eltűnhet a Made in Europe?

A magas energiaárak nemcsak az európai polgárok életét nehezítik meg, de egész iparágak kerülhetnek padlóra, miközben az USA, Kína és más országok magukhoz vonzzák az új ipari beruházásokat – vázolta fel a helyzetet Thierry Breton.

Lengyel Miklós Lengyel Miklós