szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Kereskedelmi háború helyett a kereskedelmi szabályok tiszteletben tartását igyekszik hangsúlyozni Brüsszel.

Bemutatta az Európai Bizottság az európai ipar zöld átmenetének támogatását szolgáló javaslatait. A terv célja támogatóbb környezetet biztosítani ahhoz, hogy bővüljenek a nulla nettó kibocsátással járó technológiákhoz és termékekhez kapcsolódó gyártási kapacitások az EU-ban – áll a testület közleményében. Amiről ebben nem esik szó: Brüsszel terveit részben az Egyesült Államokban nemrég elfogadott Inflation Reduction Act motiválta, amely nevével ellentétben nem az infláció letörését célozza, hanem bőkezű (csaknem 400 milliárd dolláros) támogatási csomag az ipar klímabarát átállásának segítésére.

Mint Ursula von der Leyen, a Bizottság elnöke brüsszeli sajtótájékoztatóján elmondta: az uniós terv a Green Dealt, vagyis a zöld átmenetről szóló uniós megállapodást, illetve az energetikai átállást támogató RePower EU programot egészíti ki. A négy alappillére pedig a kiszámítható és egyszerű szabályozási környezet, a finanszírozáshoz való hozzáférés felgyorsítása, a készségfejlesztés és a nyitott kereskedelem a nagy ellenállóképességgel rendelkező ellátási láncok érdekében.

Hogy ez mit jelent? Elsősorban azt, hogy az amerikaiak sokak által hadüzenetként értékelt, a globális gazdaság eddigi rendjéhez képest túlságosan is saját érdekeiket szem előtt tartó támogatási rendszerének leutánozása helyett igyekeznek a kialakult szabályokat (például a WTO alapelveit) szem előtt tartva javítani az európai cégek piaci pozícióit. Ezen túl az állami támogatási szabályrendszer átalakítása is kiemelt szerepet kaphat – ezt az uniós belső piac esélyegyenlősége határozta meg eddig, több tagország azonban elégtelennek érzi az unió által szabott kereteket. Nem véletlen, hogy a Bizottság az állami támogatásokra vonatkozó ideiglenes válságkeret válság- és átállási keretre való alakítását is javasolja, hogy az uniós vállalkozások gyorsabban jussanak forrásokhoz.

A nyitott kereskedelem és az ellátási láncok megtartása pedig életbe vágó az EU számára, mert amennyire az exporton alapul az európai gazdaság, épp annyira függ az alapanyagimporttól is: az európai ipar által felhasznált alapanyagoknak mindössze 15 százalékát termelik meg jelenleg az unión belül. Ezért készül egy, a kritikus fontosságú nyersanyagokról szóló jogszabály is. Mindezeken túl az Európai Bizottság igyekszik előmozdítani a villamosenergia-piac szerkezetének reformját.

Az érlelődő kereskedelmi háborúval szemben az EU tehát viszonylag békés eszközökkel igyekszik a saját érdekeit érvényesíteni – a kérdés az, hogy ez elég lesz-e a bőkezű amerikai támogatási csomaggal szemben.

Képünk illusztráció

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!