A folyamatos üzemanyag-drágulás segít most sokat az elektromos autózásnak
A 700 forint feletti benzinárakat mindenhol megérzik az autósok.
A 700 forint feletti benzinárakat mindenhol megérzik az autósok.
Egy biztos: idővel mindenki megérzi az energiaárrobbanást. Aki csak teheti, hatóság áras körbe menekül, de ezzel csak az állam terhei nőnek. Azok a gazdasági szereplők, akik nem ugorhatnak be a rezsiernyő alá, abban reménykedhetnek, hogy valahogy kihúzzák korábbi nyereségtartalékukból a drága időszakot. Még az sem kizárt, hogy közülük is lesz, akinek segít majd az állam. A többség arra számít, hogy mindenképp magasabb árszinten stabilizálódnak az energiaárak, amit végül kénytelenek lesznek beépíteni termékeik árába. Ez pedig megint hozzáadódik az inflációhoz.
Eddig olcsóbb volt a piacról áramot venni, így nem volt rá szükség, de most megfordult a helyzet. Várhatóan tömegesen menekülnek be az önkormányzatok a rezsicsökkentett áramár lehetőségét biztosító egyetemes szolgáltatási körbe. Kérdés, hogy sikerülhet-e tartani a rezsicsökkentett árat.
Befagyasztották a gáz és a villamos energia árát, csökkentették mindkettő áfáját és még energiaár-kompenzációt is bevezettek Romániában, hogy a lakosság kevéssé érezze meg az energiaárak drasztikus emelkedését.
Félrevezető számokkal érvelt péntek reggeli interjújában Orbán Viktor a szabályozott rezsiárak mellett, az pedig, hogy enélkül éves szinten 380-400 ezer forinttal kevesebbet fizetnének a magyar családok a rezsiért, nyilvánvaló túlzásnak tűnik. Nemcsak azért, mert volt, amikor a piaci ár alacsonyabb volt a rezsicsökkentett hazai áraknál, de azért is, mert a gyakran a szolgáltatókra terhelt rezsicsökkentés veszteségeit máshonnan, más adókkal kell pótolni. Az elmúlt időszak jelentős gázáremelkedése viszont még bekavarhat.
Akár még nyereségesbe is fordulhat az évek óta masszívan deficites Mátrai Erőmű azzal, hogy a dráguló gáz magával húzta az áram árát. Az idén nyárra datált fordulat a kormánynak is segít, hogy kozmetikázza azt a veszteséget, amit magára vállalt, amikor megvette a céget, az annak pénztárát is megcsapoló Mészáros Lőrinctől.
Ki kell majd írni, mennyibe kerül 100 kilométernyi út megtétele az ott kapható üzemanyagokkal.
A rezsicsökkentés miatt még nem érezni a drágulást, de a paksi bővítésben kifizetik a különbséget az adófizetők a Telex szerint.
Egyesült a nemzeti közműholding áram- és gázszolgáltató cége, így csúcsra érhet a rezsicsökkentés. Csakhogy ebből nem annyira a lakosság profitál, inkább az állam.
Túlárazott töltés most, viharos lakógyűlések később – német példák és előrejelzések szerint az e-autók feltankolása nem ígérkezik egyszerűnek.
A lengyel energiaszektor korszerűsítése sok pénzbe kerülne, de a lengyel kormányfő mégis bejelentette, hogy nem emelik az áram árát jövőre.
Az európai fővárosok árait vetette össze az energiahivatal.
Mérlegre tettük, mit adott a magyar energetikának Orbán Viktor, és mit kapott (vitt el) attól két kormányzati ciklus alatt.
Ismét jelentősen megemelték Ukrajnában a lakossági áram fogyasztói árát – a piaci szint közelébe korrigálás volt az IMF alapfeltétele ahhoz, hogy az ország hitelt kapjon.
A parlamentben a fideszes többségű és vezetésű gazdasági bizottság mai ülésén napirendre sem kerülhetett a lakossági gáz-, áram-, és távhőárak drasztikus csökkentléséről szóló vita - amit a szocialisták a világpiaci árak esése okán megtárgyalásra terjesztettek elő. A fideszes honatyák a lakossági energiahatékonysági projektek támogatásáról sem akartak beszélni.
Szeptember 1-jétől jelentősen, csaknem 20 százalékkal emelték Ukrajnában a lakossági áramfogyasztás díját, miközben a rezsi fizetése egyre többeknek okoz komoly nehézséget.
A lengyel energetikai csoport szerint az idei első negyedévben Magyarországon volt a legnagyobb az áram nagykereskedelmi ára, amin minden jel szerint a miniszterelnök megvalósuló paksi álma sem fog változtatni, így szinte már biztos, hogy az elkövetkezendő évtizedekben nem az olcsó energia lesz a magyar vállalkozások versenyképességi előnye.
Az Európai Unió fővárosai közül Budapesten volt a legolcsóbb az áram és a második legalacsonyabb a földgáz euróban számított lakossági átlagára januárban - közölte az MVM Magyar Villamos Művek Zrt. pénteken a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) adatai alapján.
A múlt év őszihez képest 5,7 százalékkal kevesebbe kerül az áram hétfőtől, miután a rezsicsökkentésről februárban hozott törvény erre vonatkozó szabálya vasárnap hatályba lépett.
Megjelent az áram árát csökkentő rendelet, eszerint szeptembertől 5,7 százalékkal csökken a lakosság számára az áram ára.