szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az európai fővárosok árait vetette össze az energiahivatal.

Továbbra is az egyik legalacsonyabbaknak számítanak a budapesti lakossági áram- és gázárak Európában. Ennek ellenére, a jövedelemhez viszonyítva a villany- és gázszámlákat az látható, hogy kiegyenlítésük jóval nagyobb terhet jelent a magyar főváros háztartásainak, mint sok más, az itteninél jelentősen magasabb tarifát fizető európai fővárosi családnak – derül ki a Portfolio összesítéséből.

A portál a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) jelentése alapján azt írja, hogy a lakossági tarifák Európában csak Belgrádban, Szófiában és Vilniusban voltak alacsonyabbak. Ehhez képest még a V4-es fővárosokban is sokkal magasabb az áramár: Pozsonyban és Varsóban mintegy 30 százalékkal, Prágában közel 80 százalékkal.

Kicsit másképp fest a lista, ha a vásárlóerőhöz mérten nézzük az áramárakat. Itt az országos árszínvonalhoz viszonyítják a rezsit. Ezen a listán Budapest egy helyet rontott októberhez képest, Tallin ugyanis megelőzte a magyar fővárost, ahol így már csak a 12. legolcsóbb a gáz vásárlóerő-paritáson.

A lakossági gázárak Budapesten voltak a legalacsonyabbak novemberben, ahogyan már októberben is. A tarifa több volt szocialista ország fővárosában is jóval magasabb, mint a kilowattóránként 3,17 eurócentes budapesti ár, Pozsonyban például 50 százalékkal, Szófiában pedig közel 100 százalékkal. A stockholmi háztartások pedig 7,5-szer nagyobb gázárakat fizetnek, mint a budapestiek. Ha viszont megint csak vásárlóerő-paritáson nézzük, Budapest már a harmadik legolcsóbb.

A gond azonban nem itt van, hanem akkor, ha a jövedelemmel vetjük össze az energiaszámlákat. Az energiahivatal statisztikája szerint egy átlagos kétkeresős, gyermektelen háztartásnak Budapesten a jövedelmei 4,1 százalékát vitte el a villany- és gázszámla. A vizsgált kelet-európai fővárosok között ennél ugyan csak Ljubljanában jelent kisebb terhet (4%) a rezsi, miközben Szófiában már 9,8 százalék. Budapest így is csak a 14. a listán. Összehasonlításképp: Bécsben vagy Párizsban a jövedelem 2,2 százaléka megy a rezsire, Londonban pedig 1,6 százalék.

(Portfolio)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!