Üstökös közelíti meg a Földet, szabad szemmel is látható lesz, sőt lehet, hogy túlragyog majd mindent
Szeptembere végén érheti el a Földhöz legközelebbi pontját az az üstökös, ami látszólag a csillagokat is túlragyoghatja majd.
Szeptembere végén érheti el a Földhöz legközelebbi pontját az az üstökös, ami látszólag a csillagokat is túlragyoghatja majd.
Egy friss tanulmány szerint a Nap mágneses mezője teljesen máshol kezdődik, mint azt korábban számolták. Ha ez valóban így van, az a napkitörések előrejelzését is pontosabbá teheti.
Japán kutatók szeptemberben fából készült műholdat terveznek Föld körüli pályára állítani a SpaceX rakétájával.
Egy nemzetközi kutatócsoport elkészítette az első olyan bolygókatalógust, ami segíthet megválaszolni, mennyire egyedi a Naprendszer.
Mini műhold? Visszatérés előtt „kidobott” hardverelem? Semmi hivatalosat nem tudni a kínai űrjármű által elengedett legújabb objektumról, de egy asztrofizikusnak vannak ötletei.
Eldőlt, hogy Kapu Tibor lehet a következő magyar űrhajós Farkas Bertalan után, de nem csak ez jelzi, hogy az űrkutatásban az elmúlt években már kis költségvetésű szereplők is labdába rúghatnak. Magyarország 2018 óta veszi komolyan az űripart.
Farkas Bertalan után Kapu Tibor lehet az, aki magyarként feljut az űrbe. Tavaly nyáron a négy űrhajósjelölttel készített interjút a hvg360, ebből idézzük most fel Kapu Tibor legérdekesebb gondolatait.
Kapu Tibort választotta ki a szakértői bizottság, a tartalék Cserényi Gyula lesz.
Hamarosan a James Webb űrteleszkóp is megvizsgálja a Gliese 12b nevű exobolygót, aminek légköre a Föld és a Vénusz közötti különbségre is magyarázatot adhat.
A gravitációs lencsehatás segítségével olyan égitesteket is közelről lehetne látni, amik nagyon távol vannak a Földtől.
Soha nem találtak még olyan égitestet, mint amilyen a nemrég felfedezett WASP-193b. Hogy miként alakulhatott ki a bolygó, az egyelőre rejtély.
Ugyanabból a napfoltcsoportnál történt napkitörés május 14-én, mint ami egy héttel korábban Magyarországról is látható sarki fényt okozott. Az erőssége háromszorosa volt a korábbinak
Kicsi, megfizethető és nagy üzemanyag-hatékonyságú hajtómű fejlesztésének finanszírozásába kezdett a NASA. Az űrhivatal és a mérnökök reményez szerint a technológia forradalmasíthatja az űrutazást.
Japán mérnököknek sikerült teljesíteniük az űrszemét eltakarítására indított küldetés első részét, így hamarosan valóban eltűnhet a Föld körüli pályáról a kiszemelt hulladék.
A NASA kutatói a James Webb-űrteleszkóp adatait elemezve arra jutottak, hogy az 55 Cancri e jelű exobolygón csak úgy lehetséges a mért hőmérsékleti eloszlás, ha annak vastag légköre van.
Vélhetően egy rover található a napokban indított kínai holdszondán, melynek feladata nem tisztázott. Elképzelés azért akad.
A Solar Orbiter 2020-ban indult útnak, hogy közelebbről vizsgálja meg a Napot. Jelenleg nincs olyan napszonda, ami jobb minőségű videót tudna készíteni, mint az európai eszköz.
A tudomány számára rejtély, hogy az ősi fekete lyukak miként válhattak rövid idő leforgása alatt ennyire hatalmassá. A válaszhoz a James Webb űrteleszkóp mérése viheti közelebb a tudósokat.
A NASA tudósai szerint újra kell gondolni, milyen összetétele volt az ősi Mars légkörének, a jelek szerint ugyanis több lehetett benne az oxigén, mint azt eddig feltételezték.