A Csang’o-6 kínai holdszonda felszállt és megkezdte útját vissza a Föld felé, miután sikeresen begyűjtötte a kőzetmintákat a Hold túlsó oldaláról – közölte kedden a kínai űrügynökség.
A kínai űrhivatal közleménye szerint a szonda „kiállta a Hold túlsó oldalán uralkodó magas hőmérséklet próbáját”, de „a felemelkedés különösen nehézkes volt”.
A felszállást követően a szonda elérte a tervezett Hold körüli pályát, és a fedélzetén lévő mintákkal összekapcsolódik egy másik, pályán lévő űreszközzel, amelyről egy visszatérő szondában repül vissza. Várhatóan június 25-én ér földet a kínai Belső-Mongólia területén.
A május 3-án indított küldetést mérföldkőnek tartják az ország űrprogramja szempontjából a Hold túlsó oldaláról szállított talaj- és kőzetminták miatt.
A BBC arról ír, a kétnapos holdi tartózkodása alatt a szonda körülbelül 2 kg mintát gyűjtött a mechanikus karja és fúrója segítségével. John Pernet-Fisher holdgeológus szerint a minták között eddig sosem látott kőzetek is lehetnek.
A városvezetés szerint nem tehettek mást, mint hogy rábólintanak a kérelemre, a lakók viszont nem akarnak a szomszédságba vegyi üzemet. Különösen az eljárást nehezményezik, mert a polgármester a testület nélkül döntött a gyártó beköltözésének lehetővé tételéről.