Miután sok állatorvos képtelenségnek tartotta a hírt, miszerint Bobi, a portugál masztiff 31 évig él, a Guinness Rekordok Világszövetsége közölte, hogy felülvizsgálják az esetet – írja a Guardian.
Ahogy arról korábban mi is beszámoltunk Bobit februárban ismerték el, mint a legrégebb óta élő kutyát a világon, aki ezzel egy közel egy évszázada fennálló rekordot döntött meg. Az előző legöregebb kutya egy Bluey nevű eb volt Ausztráliából, aki 1939-ben, 29 évesen és öt hónaposan halt meg.
Az idős eb aztán idén októberben pusztult el, így hivatalosan 31 évet és 163 napot élt.
Csakhogy miután széles körű médiafigyelmet kapott a meglepően magas életkorával – ami emberi életkorra átfordítva 200 éves kornak felelne meg – egyre többen kezdtek kételkedni abban, hogy ez lehetséges-e. Voltak, akik odáig mentek, hogy ízekre szedtek egy 1999-es fotót, amelyen állítólag Bobi volt látható. Így jutottak arra a következtetésre, hogy a képen szereplő kölyök kutya nem lehetett Bobi, mert más színűek a mancsai.
Bár Bobi életkora szerepelt a portugál nemzeti kisállat-adatbázisban, ez általában a tulajdonosok önbevallásán alapul. Ezenkívül a genetikai vizsgálat, amelyet elvégeztek rajta, csupán megerősítette, hogy idős, a pontos életkorát nem lehetett belőle megállapítani.
Egyetlen állatorvos kollégám sem hiszi, hogy Bobi valójában 31 éves volt
– közölte Danny Chambers, brit állatorvos és a Royal College of Veterinary Surgeons tanácstagja, aki egy 18 ezer tagú állatorvos-csoportot is vezet.
„Ez olyan, mintha egy ember több mint 200 évig élne, ami a jelenlegi orvosi ismereteinket figyelembe véve teljesen valószínűtlen. A rendkívüli állítások rendkívüli bizonyítékokat igényelnek, és semmilyen konkrét bizonyítékot láttunk az ügyben."
Chambers hozzátette, hogy a Guinness Rekordok Könyve csak akkor őrizheti meg a hitelességét, ha képesek közzétenni megdönthetetlen bizonyítékot, ami alátámasztja Bobbi meglepő életkorát.
Mivel a portugál kutya állítólag kizárólag emberi koszton élt, Bobi példáját felkapták azok, akik amúgy is hevesen ellenzik a kutyatápokat, Chambers arra is figyelmeztetett, hogy ez rendkívül káros hozzáállás.
Az állatorvosok gyakran tapasztalják, hogy a tulajdonosok nem biztosak kutyájuk pontos életkorában, így a klinikai nyilvántartásokban szereplő életkorok pontatlanok lehetnek. Előfordul például, hogy a szülők az elpusztult háziállatot egy újjal helyettesítik, hogy a gyermekük ne legyen szomorú.
A rekorder négylábú 31 évet élt.