Megtriplázódik a kínai kereskedelmi többlet

Kína külkereskedelmi többlete az idén elérheti a 100 milliárd dollárt, a tavalyi 32 milliárd dollár után, a kivitel 30 százalékos bővülése és az import lassuló növekedése miatt, jósolták a kínai kereskedelmi minisztériumban pénteken. A többlet már az első nyolc hónapban elérte a 60 milliárd dollárt.

  • MTI MTI
Megtriplázódik a kínai kereskedelmi többlet

A növekvő többlet pénzügyi feszültséghez és a nemzetközi kereskedelmi konfliktusok éleződéséhez vezethet, figyelmeztetett a minisztériumi közlemény. A kínai központi bank elnöke, Csou Hszia-csuan azzal kommentálta
az előrejelzést, hogy részint ismét meg kellene vizsgálni és meg kellene oldani az árfolyam-politika problémáit, részint ösztönözni kellene a hazai fogyasztást.

A kínai központi bank július végén 2 százalékkal felértékelte a jüant a dollárhoz képest, és lehetővé tette korlátozott lebegését, azonban a kínai pénzügyi kormányzat folytatta a tavaly kezdett hitelszűkítést, a gazdasági növekedés és az infláció hűtése végett.

A kínai kivitel nem utolsó sorban a nemzetközi textilkvóták januári megszüntetése nyomán ugrott meg, habár az EU és az Egyesült Államok az év folyamán egyezményes korlátozásokkal próbálkozott. A tavalyi kínai kereskedelmi többlet az Egyesült Államokkal szemben, 162 milliárd dollár, amerikai oldalról a legnagyobb deficit volt, amelyet az amerikai külkereskedelem egyetlen országgal szemben valaha is elkönyvelt. 

A kínai kereskedelmi minisztérium pénteki közleménye felszólította az amerikai kormányt, hogy "a szélesebb amerikai-kínai kereskedelmi kapcsolatokat megfontolva mértéktartóan kezelje a textilkereskedelem problémáit". Az amerikai kormány egyelőre nem zárja ki, hogy jövőre is megtartja a kínai textiláruk behozatalának korlátozásait, ezt a kínai fél a WTO szabályaival ellentétesnek tartja.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

A két évvel ezelőttinél is durvább aszály néz ki idén, az őszi vetés hamarabb ért be, a tavaszi kultúrák „nagyon rossz állapotban vannak”, ha nem jön eső, nagy terméskiesések lehetnek a kukoricában. A kormány most leginkább az öntözéssel kampányol az aszály ellen, kár, hogy ez a hazai termőterületek alig több mint 2 százalékán érhető el.