szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Két perccel az óév vége előtt Oroszország és Belarusz megállapodott az orosz földgáz importáráról, így 2007-ben folyamatos marad Európa ellátása. Az egyezség értelmében Minszk az idén az eddigi 48 dollár helyett 100 dollárt fizet ezer köbméterért.

Európai gázvezeték-rendszer. Nincs akadálya
© BBC
Moszkva és Minszk átfogó egyezsége értelmében az orosz gázipari monopólium, a Gazprom 2,5 milliárd dollárért megveszi a belorusz gázhálózat a Beltranszgaz ötven százalékát, s a vételárat négy év alatt fizeti ki. A gázáremeléssel együtt kétszeresére emelkedett a Belaruszon áthaladó, Európának – elsősorban Lengyelországnak és Németországnak – szánt orosz gáz tranzitára: a Gazprom 100 kilométerenként és ezer köbméterenként az eddigi 45 cent helyett egy dollárt fizet. Belaruszon keresztül mintegy 30 milliárd köbméter gáz jut Európába.

A Gazprom és Minszk tárgyalásai márciusban kezdődtek, az oroszok eleinte ezer köbméterenként 200 dollárt akartak kapni. A mostani megállapodás értelmében Minszk évről-évre többet fizet majd a gázimportért, és 2011-re a Belarusznak szállított gáz ára eléri majd az európai szintet.

Az utolsó pillanatban elért orosz-belarusz egyezség azt jelenti, hogy 2007 elején nem alakul ki a 2006-os ukrán-orosz gázár háborúhoz hasonló gázválság. Akkor, 2006. januárjának első napjaiban jelentősen csökkent az Európába érkezett gáz mennyisége: miután Moszkva nem állapodott meg Kijevvel a gázárról, s ezért a Gazprom nem táplálta be a vezetékekbe az Ukrajna által vásárolni akart gázt, az ukránok a tranzitszállítmányok megcsapolásával teremtették elő a szükséges energiahordozót. Az ukrajnai és belorusz helyzet között egyébként az az alapvető különbség, hogy míg Ukrajnában helyi tulajdonban vannak az export gázvezetékek, a Belaruszon áthaladó nemzetközi vezeték, a Jamal-Európa a Gazpromé, s az oroszok még a vezeték alatt lévő földet is megvették.

A tavalyi gázválságból egyébként a Gazprom is tanult: miután az orosz monopólium kilátásba helyezte, hogy január elsején beszünteti a belorusz gázexportot, a cég teljes egészében feltöltötte külföldi gáztározóit, és megszervezte, hogy az Oroszországgal nem érintkező kalinyingrádi exklávéba – amely Belaruszon keresztül kap általában gázt – kerülő úton, Litvánián át jusson el a szénhidrogén.

Németh András, Moszkva
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Oroszország gázpaktumot köt Európával az USA rovására

Oroszország gázpaktumot köt Európával az Egyesült Államok rovására, kommentálták moszkvai lapok Vlagyimir Putyin elnöknek azt a bejelentését, amely szerint a Barents-tengeri Stokman lelőhelyen kiaknázandó, eredetileg amerikai piacra szánt gázt részben vagy akár egészben átirányíthatják Európába, ha Brüsszel engedményeket tesz az EU belső piacán érvényesülő kereskedelmi feltételekben.

MTI Gazdaság

FT: Oroszországban gázhiány fenyeget

Hazai földgázellátási hiánnyal kénytelen szembenézni a világ legnagyobb földgázkészletével bíró, "magát energia-szuperhatalomként lefestő" Oroszország - áll a keddi Financial Times elemzésében.

MTI Gazdaság

Meredek gázáremelés Nagy-Britanniában

Meredeken emeli lakossági áram- és gázárait a legnagyobb brit szolgáltató, a nagybani beszerzési árak folyamatos emelkedésére és a cég ebből eredő rekord veszteségeire hivatkozva.

MTI Gazdaság

Drasztikus gázárnövekedést vetítenek előre Oroszországban

Külföldi és hazai szakértői tanulmányok egyaránt arra a következtetésre jutottak, hogy 2010-ben már nem tudja kielégíteni a hazai és a külföldi keresletet a Gazprom, ezért az elkövetkező néhány évben drasztikusan emelni kell a gáz árát az orosz piacon - írta keddi számában a Kommerszant című orosz napilap.

MTI Gazdaság

Megszületett az orosz-ukrán földgáz ármegállapodás

Kedden elvi megállapodásra jutott Oroszország és Ukrajna az orosz gázért 2007-ben fizetendő árról, amivel elkerülhető az európai földgázszállításokban is zavart okozó két ország közötti gázháborúskodás megismétlődése.