szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Minden eddigi rekordot megdöntött az idén a globális vállalategyesülési és felvásárlási (M&A) hullám, a tranzakciók értéke azonban az amerikai eredetű "nem elsőrendű" (subprime) jelzáloghitel-válság hatására a harmadik negyedévben már meredeken zuhanni kezdett. A legfrissebb beszámolók szerint máris megkezdődtek a tömeges elbocsátások a londoni City befektetési bankjaitól, amelyek alkalmazottai tavaly még rekord prémiumokat vihettek haza.

A Dealogic pénzügyi adatszolgáltató csoport legújabb összesítése szerint az idei első kilenc hónapban 3850 milliárd dollár (720 ezermilliárd forint) értékben jelentettek be új M&A-ügyleteket a globális vállalati szektorban a tavalyi, hozzávetőleg 3500 milliárd dolláros egész éves érték után.

Az egyesülési és felvásárlási aktivitás azonban már a vizsgált időszak alatt, a harmadik negyedévben drámai mértékben megtorpant: a tranzakciók összértéke ezer milliárd dollárra csökkent az előző három hónapban mért 1740 milliárd dollárról, ami 42 százalékos visszaesés negyedéves összehasonlításban.

Az M&A-aktivitás összeomlásszerű csökkenése egyenes következménye annak a globális pénz- és tőkepiaci likviditási apálynak, amelyet a nem elsőrendű - subprime - amerikai jelzálogkölcsön-adósok törlesztési képességével kapcsolatos aggodalmak okoztak. Ezeket a kötelezettségeket a befektetési bankok - nemcsak az amerikaiak - különböző súlyozással becsomagolták azokba a befektetési termékekbe, amelyeket kockázatterítési céllal kínálnak a globális pénzpiacon, az amerikai lakóingatlan-piac súlyos megingása nyomán azonban a befektetői kereslet az utóbbi hónapokban gyakorlatilag elapadt e konstrukciók iránt.

Ráadásul a bankok a nagybani likviditáspiacon is megszorultak, ugyanis - nem tudván, hogy kinek milyen mértékű az érintettsége az értékpapírosított, ám nem teljesítővé válással fenyegető nem elsőrendű kötelezettségek piacán - egymásnak is vonakodnak rövid távú finanszírozást nyújtani a bankközi pénzpiacon.

A "nem elsőrendű válság" okozta veszteségek egyik legnagyobb eddigi vesztese a svájci UBS bankcsoport, amely eddig 3,7 milliárd dollárnyi veszteség kényszerű leírását jelentette be 23 milliárd dollárnyi, nem elsőrendű jelzálog-kötelezettségeket is tartalmazó portfoliójában.

A UBS máris százasával ereszti szélnek befektetési bankárait, főleg Londonban és New Yorkban. Londoni értesülések szerint a bankcsoport világszerte másfél ezer alkalmazottjától válik meg. A UBS több mint 22 ezer fős befektetési banki alkalmazotti gárdájának harmada Londonban dolgozik.

A keddi The Daily Telegraph által idézett szakértői becslések szerint a hitelválságnak a londoni befektetési bankári állások akár 10-15 százaléka is áldozatául eshet, a brit pénzügyminisztérium adóbevételei pedig 2 milliárd fonttal zuhanhatnak.

A Financial Timesnak nyilatkozó szakértők szerint az M&A-tevékenység zuhanásával az idén átlagosan legalább 10-15 százalékkal kevesebb lesz a Cityben kiosztott prémiumok összértéke is.

A Gazdasági és Üzleti Kutatások Központja (CEBR) - az egyik legnagyobb, nem befektetési banki jellegű londoni gazdaságelemző cég - nemrég kiadott becslése szerint a 2006-2007-es prémiumszezonban, az akkor még töretlen M&A-láz hatására a City befektetési és egyéb pénzügyi szolgáltatási területeken dolgozó bankárai az előző évben kiosztott 7,4 milliárd fontnál 18,3 százalékkal több, összesen 8,8 milliárd font (3400 milliárd forint) rekord jutalmat vihettek haza. A CEBR szerint a City alkalmazottai közül 4200-an részesültek egymillió font feletti jutalomban az előző évi 3000 prémiummilliomos helyett.

A pénzügyi szektorban jutalomként kiosztott fontmilliárdok fele a londoni ingatlanpiacra áramlott, így a prémiumok megcsappanása szakértők szerint közvetlen és erőteljes hatással lehet a lakóingatlan-árakra.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Obama a jelzálog-csalók büntetéséből alapot hozna létre

Az amerikai jelzálogkölcsönzők felelőtlenségét és az azt fedező washingtoni lobbikultúrát teszi felelőssé a "nem elsőrendű válságért" szerdán Londonban megjelent cikkében Barack Obama amerikai szenátor, aki a Demokrata Párt elnökjelöltje akar lenni a jövő évi választáson.

MTI Gazdaság

Folytatódik a pénzkivételi roham, zuhannak a brit bankrészvények

Hétfőn is folytatódott a megrettent betétesek pénzkivételi rohama a bankközi piaci likviditásszűke miatt megszorult egyik vezető brit jelzálogkölcsönző, a Northern Rock lakossági fiókjainál, amelyeket - Nagy-Britanniában két évszázada példátlan módon - a múlt hét vége óta ostrom alatt tartanak megtakarításaikat féltő ügyfelek.

MTI Gazdaság

A németországi bankok jól megbirkóznak a kockázatokkal

A német bankszektor megfelelő nagyságú tartalékkal rendelkezik ahhoz, hogy kikerüljön a pénzpiaci zavarokból, jóllehet a mostani válság rontja majd a bankok eredményességét - értékelte a német központi bank havi jelentésében.

MTI Gazdaság

Az IMF szerint "elhúzódó" lesz a válság

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) szerint a "nem első rendű válság" következményei - a nagybani hitelpiaci hitelszűke, a magasabb bankközi kamatok, a kisebb-nagyobb "turbulenciák", azaz dominódőlések a nemzetközi bankvilágban - "elhúzódók" lesznek, és lassítani fogják a világgazdasági növekedést.

MTI Gazdaság

Németország: minden hangulatmutató rosszabbodott

Szerdán megjelent a GfK németországi fogyasztói hangulatmutatója is: a fő mutató 7,6 pontra csökkent szeptemberre az augusztusi 8,5 pontról, amelyet szintén lefelé módosítottak a július végén közölt 8,7 pontról.

MTI Gazdaság

A Fed 1/3-os recessziós esélyt ismert el a kamatvágással

Az amerikai gazdaság recesszióba süllyedésének egyharmados esélyét ismerte el a Federal Reserve a váratlanul nagymértékű kamatcsökkentéssel, áll a Moody's Investors Service Londonban kiadott első gyorselemzésében. Más londoni elemzések szerint további Fed-kamatcsökkentés várható még az idén, az euróövezeti jegybank pedig hosszabb szünetet tart szigorító ciklusában.