szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az Országgyűlés Költségvetési, Pénzügyi és Számvevőszéki Bizottsága egyhangúlag általános vitára alkalmasnak ítélte az Állami Számvevőszék (ÁSZ) 2007. évi tevékenységéről szóló jelentést és a hozzá kapcsolódó országgyűlési határozati javaslatot. Elvetették viszont azokat az ellenzéki javaslatokat, hogy az élelmiszerek jelenlegi 20 százalékos áfa-kulcsát csökkentsék 5, illetve 10 százalékra.

Kovács Árpád, az ÁSZ elnöke az ülésen felvetette: a tervezett országgyűlési határozati javaslatot egy ponton módosítani kell, ki kell venni belőle, hogy a számvevőszék vizsgálhassa a kormánytisztviselők vagyongyarapodását. Kovács elmondta: a tavalyi számvevőszéki ellenőrzések visszatérő tapasztalata az, hogy a sürgető szerkezeti reformok, így például a nagy ellátórendszerek megújítása, az adórendszer megreformálása nehezen haladnak, a reformlépéseket nem készítik elő megfelelően és azok együttesen nem adnak ki konzisztens lépéssorozatot.

Az ÁSZ elnöke azt mondta: hiányoznak a hatástanulmányok az egyes intézkedések bevezetése előtt, így sok esetben csak megszorító jellegű, takarékossági intézkedésekre kerül sor. Rámutatott arra, hogy az ÁSZ kiemelt feladata az egyes évi költségvetések ellenőrzése, tavaly is a legjelentősebb ellenőrzési munkák között szerepelt a 2006-os költségvetés zárszámadásának ellenőrzése, illetve a 2008-as büdzséről szóló törvényjavaslat véleményezése.  

A 2006-os zárszámadás kapcsán számos, a korábbi években is felmerült probléma  visszaköszönt, így például a tervezett államháztartási hiánycélt sem sikerült tartani, sőt a költségvetési törvényt az Országgyűlés két alkalommal is módosította, ami érintette a költségvetés főösszegeit és hiányának mértékét - mondta. A 2008-as büdzsét illetően pedig kiviláglott, hogy a javaslatban, akár csak a korábbi évek büdzséjében  nem volt nyomon követhető a konvergenciaprogram intézkedéseinek hatása. 

A parlamenti bizottság az ülésen a szocialista és a szabad demokrata képviselők szavazataival elvetette azokat az ellenzéki javaslatokat, hogy az élelmiszerek jelenlegi 20 százalékos áfa-kulcsát csökkentsék 5, illetve 10 százalékra. Ezzel a javaslattévők szerint mérsékelni lehetne a világpiacon jelentkező nagy arányú élelmiszerár-emelkedés hatását. Az élelmiszerekre kivetett áfa Magyarországon kiugróan magas, Németország, Lengyelország, Spanyolország vagy Franciaország ennél jóval alacsonyabb, 3-9 százalék közötti áfa kulcsot alkalmaz, és az EU átlagos áfája is 8,8 százalék az élelmiszereket tekintve.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Gazdaság

Árrobbanás és pánik az élelmiszerpiacokon

Az agrártermelés szerkezetének újragondolására, a kereskedelem korlátozására késztetheti a világ országait az élelmiszer-piaci árrobbanás, ami számos helyen pánikreakciókat váltott ki. A drágulás tartós, hatása pedig szerteágazó lehet.

hvg.hu Gazdaság

Éhséglázadások, csillagászati élelmiszerárak és profitok

Az agrármultik hatalmasat kaszálnak az élelmiszerválságon, miközben mindenki más szenved tőle. Az ENSZ válságtanácskozásokat tart, s közben kirobbantak az első éles politikai viták a hagyományosan gazdag és a többet fogyasztani akaró feltörekvő országok között, a szegények pedig sürgős segélyt remélnek, mert százmillió ember áll az éhhalál szélén. Ennek már a fele sem tréfa, amit a magyarok is egyre inkább megéreznek.

Hét nap gazdaság

Élelmiszerválság!

Az élelmiszerhiány és az azt kísérő áremelkedés nagyobb veszélyt jelent a gazdasági és politikai stabilitásra, mint a...

hvg.hu Vállalkozás

Mik a legújabb módosítások az áfatörvényben?

Export bérmunka időkeretei, költségelszámolás munkáltató és munkavállaló között, beruházás elszámolása csupán néhány változás az újrakodifikált áfatörvényben. Hogyan befolyásolják ezek a technológia, média és telekommunikáció-piac (TMT) szereplőinek működését?