szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

„Sehova sem vezető zsákutcába” jutna az Európai Unió, ha a jelenlegi válságra protekcionizmussal válaszolnának a tagállamok – mondta hétfőn Londonban az EU brüsszeli bizottságának elnöke.

José Manuel Barroso, aki Gordon Brown brit kormányfővel tárgyalt a Downing Streeten az uniós vezetők brüsszeli találkozója előtt, közös sajtótájékoztatójukon kijelentette: ez az első ilyen jellegű, világgazdasági szinten „szinkronban zajló” válság, de van belőle kiút.

Barroso szerint azonban ez a kiút nem a „gazdasági nacionalizmuson” keresztül vezet. A brüsszeli bizottság vezetője azt mondta: az integrált, egységes belső EU-piac léte önmaga minden egyes uniós állampolgár éves jövedelmét átlagosan csaknem 500 euróval növeli.

A bizottsági elnök az eddig elhatározott válságellenes lépésekről szólva hangsúlyozta: az EU-tagállamok „legalább” 400 milliárd eurós – az együttes hazai össztermék értékének 3,3 százalékát kitevő – gazdaságélénkítő kiadást hajtanak végre 2009-2010-ben.

Gordon Brown a sajtótájékoztatón ismét felidézte azt a tervet, hogy az eddigi és a jövőbeni gazdaságélénkítő lépéseket a Nemzetközi Valutaalap (IMF) minősítené.

Ez az elképzelés szerepelt a húsz legnagyobb fejlett és feltörekvő gazdaság (G20) hétvégi angliai pénzügyminiszteri tanácskozásának záróközleményében is, első hivatalos utalásként arra, hogy a világ vezető hatalmai globális felügyeleti szereppel ruháznák fel a valutaalapot.

Barroso a londoni sajtótájékoztatón kijelentette: véget kell vetni „a homályos banki praktikáknak”, és ismét meg kell honosítani az etikát a pénzügyi rendszerben. „Az emberek dühösek Európában” azért, ami a bankrendszerben történt, ezért van szükség a tervezett erőteljesebb szabályozásra, amely kiterjed a bankvezetői javadalmazási rendszerre is – fogalmazott az uniós bizottság vezetője.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

G8: Barroso EU-forrásokat ajánl az éhínség enyhítésére

A nemzetközi közösségnek haladéktalanul tennie kell valamit, enyhíteni kell sok tízmillió ember szenvedését, akiket az élelmiszerek áremelkedése sújt - erre kérte az ENSZ főtitkára és a Világbank elnöke a hét legfejlettebb ipari államot és Oroszországot tömörítő nyolcak (G8) állam- és kormányfőit, akik hétfőn kezdték meg háromnapos értekezletüket Japánban, a távol-keleti ország északi részén, Hokkaidó szigetén fekvő Tojakón.

MTI Világ

Barroso Medvegyevet dicséri

Biztatónak értékelte az Európai Bizottság elnöke pénteken Dmitrij Medvegyev orosz államfővel tartott első találkozóját, „nyitott, a jogállamiságra ügyelő” emberként írva le őt.

MTI/hvg.hu Gazdaság

Medvegyev és Barroso is üzent a Nabucco-konferencia előtt

A Gazprom nem vetélytársat lát a Nabucco vezetékben, mert tisztában van vele, hogy Európának szüksége van gázra – erősítette meg az orosz energiakonszern vezérigazgató-helyettese egy osztrák lapinterjúban. Ám szerinte a kérdés csak az, hogy honnan kapja majd a gázt a vezeték. Más potentátok is kifejtették véleményüket, így az Európai Bizottság elnöke is.

MTI Itthon

Barroso szép szavakat mondott az Országgyűlésnek

Európának minden eddiginél nagyobb szüksége van a közös energiapolitikára, hogy csökkentse külső függőségét és növelje biztonságát - mondta José Manuel Durao Barroso hétfőn, amikor beszédet mondott az Országgyűlésben.

MTI Gazdaság

Barroso: a gáz úton van, de tanulságokat kell levonni

Az orosz fél újra megnyitotta a gázcsapot, az ukránok pedig lehetővé teszik a továbbítást - erősítette meg kedden Brüsszelben José Manuel Barroso - hozzátéve, hogy az Európai Uniónak tanulságokat kell levonnia a gázvitából.