szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Lassuló ütemben de, tovább bővül a magyar feldolgozóipar, a Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított márciusi értéke 53,8 pontra csökkent a februári 56,9 pontról - közölte a Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT) pénteken.

A korábbi márciusi adatokkal összevetve az idei érték és a bővülés üteme is kedvező. A felmérésben vizsgált részindexek többsége csökkent februárhoz képest, a foglalkoztatottság viszont már hatodik hónapja növekszik. 

2010 júliusa óta folyamatosan bővült a feldolgozóipar, és ennek a növekedésnek az üteme novembertől kezdve tartósan magas, noha a mostani érték alatta marad a megelőző négy hónap értékeinek. A szezonálisan kiigazított index az első két hónapban növekedést jelzett. A március havi index 3,1 százalékponttal alacsonyabb a februári értéknél, de továbbra is felette van mind a megelőző három év, mind a felmérés kezdetétől számított 15 év márciusainak átlagának (rendre: 48,6; 51,8). 

Március elég vegyes hónap volt a korábbi években, 1996-ban, 2003-2005 között és 2009-ben volt 50 pont alatt az index értéke, ezenkívül több évben nem sokkal haladta meg az 50 pontot. Az MLBKT adatai szerint a termelési mennyiség indexe csökkent márciusban februári értékéhez képest, de ezzel együtt is tizenötödik hónapja emelkedik a termelt mennyiség. Erre utoljára 2005 júliusa és 2007 júniusa között volt példa, akkor 24 hónapon át tartott a termelt mennyiség bővülése. A mostani érték viszonylag magasnak számít, az elmúlt 10 évben csak háromszor volt nagyobb a növekedés üteme márciusban. 

Az új rendelések indexe erősebben csökkent, de a mostani érték így is a hatodik legmagasabb márciusi érték 1995 óta. Az új rendelések állománya tízedik hónapja bővül egyfolytában. Erre utoljára 2007 augusztusa és 2008 júniusa között volt példa, akkor tizenegy hónapon át. 

A közlemény szerint a vásárolt készletek növekedése megállt a februári egyszeri emelkedés után, de a csökkenés üteme nagyon enyhe. Az idei márciusi érték az elmúlt tizennégy év értékei alapján átlag alatti, és tíz ennél jobb érték is volt. 2010-ben összesen hét hónapban jelzett csökkenést az index értéke, az MLBKT szerint kérdés, hogy ez a trend folytatódik-e idén is. 

Az adatok alapján márciusban is nőtt a foglalkoztatottság a feldolgozóiparban, és a foglalkoztatottsági index alapján ennek üteme némileg erősebb lett februárhoz képest. A szeptemberi megtorpanástól eltekintve az index továbbra is a feldolgozóiparban alkalmazott munkavállalói létszám növekedését jelzi, megszakítás nélkül hatodik alkalommal. A korábbi márciusi értékeket nézve az idei a legmagasabb 1995 óta - közölte az MLBKT. 

A késztermékkészletek szintje márciusban némileg emelkedett. A korábbi márciusi értékeket nézve azonban az idei a második legmagasabb 1995 óta 2004 mögött, így kiemelkedő havi adatnak mondható. A mutató 2010 júniusa óta folyamatosan 50,0 pont alatt tartózkodott, a márciusi növekedés ezt a 9 hónapos csökkenő trendet szakította meg. 

Az MLBKT adatai szerint a külpiaci mutatók közül az importindex értéke csökkent februárhoz képest, de a 2010. áprilisi megtorpanás után továbbra is az import bővülésére utal, immár megállás nélkül tizenegyedik hónapja. Erre utoljára 2005-2008 között volt példa, akkor 32 hónapon keresztül. A másik külpiaci mutató, az exportindex esetében is kedvező folyamatról számolt be az MLBKT: immár tizenhatodik hónapja tart a bővülő trend. Az index értéke némileg csökkent az előző hónaphoz képest. A mostani 16 hónapos folyamatos bővülésnél jobb utoljára 2005 áprilisa és 2008 szeptembere között fordult elő.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!