szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Január elsejétől a mezőgazdasági idénymunkásokra érvényes bejelentési ás adózási szabályozást kell alkalmazni a filmipari statisztáknál is. Miután a legtöbb statiszta valamilyen szociális ellátásban is részesül az államtól, ami mellett csak igen korlátozottan vagy egyáltalán nem lehet munkát vállalni, nem kizárt, hogy a terület kifehérítése a statiszta-utánpótlást hozza nehéz helyzetbe. Márpedig Magyarországnak filmgyártási szempontból épp az olcsó statisztéria az egyik vonzereje.

„Hetenként van kifizetés,  be kell mondani, hogy milyen produkcióban dolgoztál. Kikeresnek egy listáról. Ugyan alá kell írnod mindenféle papírt, de ezekről nem gondolom, hogy azt tükrözik, amit az adóhivatal is tud.” – meséli a tapasztalatait a több ügynökségnél is regisztrált András, aki Brad Pitt Magyarországon forgatott zombifilmjében kezdte a statiszta pályafutását másfél éve. Magyarországon néhány ezren lehetnek, akik alkalomszerűen, de rendszeresen arcot adnak egy népes vagy néhány fős tömegnek egy-egy játék-vagy reklámfilmben.  

András szerint azért nincsenek ügyek, mert a cégek korrekten fizetnek, az alkalmi munka pedig jól jön azoknak, akiknek nincs semmilyen állandó munkaviszonyuk, vagy szükségük van valamilyen jövedelem-kiegészítésre. A cégek valamilyen számot bejelentenek, de feltehetően nem azt, ahányan megfordulnak statisztaként egy forgatáson. A gyártó cég csak egy végszámlát kap, amiből dem derül ki semmi. A gyártás naplójaként működő call sheet-ekről be lehetne azonosítani, hogy az egyes forgatási napokon hányan mozdulnak meg, de az csak belső használatra szolgáló dokumentum, és ha vizsgálnák, akkor úgy is hamisítanák.

A Nemzetgazdasági Minisztérium most rendet tenne a területen, de félő, hogy kiöntik a gyereket a fürdővízzel együtt. Az új szabályozás ugyanis nem veszi figyelembe, hogy döntően azok mennek el statisztának, akik valamilyen állami ellátásban részesülnek, és ha nem lazítanak az ellátás igénybevételének feltételein, akkor könnyen eltűnhet a statiszta-utánpótlás.

Történelmi kulisszák: Filmforgatáson
MTI / Kallos Bea

Zsebből zsebbe

Egy filmes statiszta munkanapja eleve 12 órára van kalkulálva, hivatalosan nem is dolgozhat ennél többet. De simán előfordul, hogy egy kora reggel kezdődő forgatási nap eltart másnap hajnalig. Ilyenkor az első két pluszóráért tízszázalékos, azt követően pedig ötven százalékos óradíjtöbblet jár. A 12 óráért a piacon egységesen hétezer forintot fizetnek, kvázi zsebbe. Míg a legtöbb, kreatív munkakörben dolgozó munkavállalót az eho, valamint a kisvállalkozások esetében az eva – úgy, ahogy – tisztességes járulékfizetővé tette, a filmes szakmában maradt a számlás világ, ami egy külföldi producer számára maga az abszurd.

A filmipari szakmunkák közül különösen problémás a filmipari statiszták munkájának a kifizetése. Ilyen munkákat ugyanis döntően diákok, munkanélküliek, gyesen lévő kismamák vagy szélsőséges esetben hajléktalanok vállalnak, akik adott esetben egyik napról a másikra riaszthatók, és akár több napra is szabaddá tudják tenni magukat, hogy részt vegyenek az egész napos forgatásokon – nemzetközi összehasonlításban igen kevés pénzért. Ezek az emberek az esetek kilencven százalékában nem számlaképesek, és legtöbbször nem is tudnak senkit felhajtani, aki számlát adna helyettük.  

A statisztaközvetítők egyik fontos tulajdonsága épp az – amellett, hogy gazdag adatbázisuk van, kiválogatják és a helyszínre szállítják a szereplőket  -, hogy elintézik a statisztamunkák lepapírozását. Mivel a statiszták nettója lényegében fix, és a produkciós cégek is lefelé tudják nyomni az árat, a közvetítő cégek nyeresége múlik azon, hogy hány embert jelentenek be.

Egy áfaügyből indult

Az információink szerint a Nemzetgazdasági Minisztériumnak magától aligha jutott volna eszébe a filmes statiszták foglalkoztatását rendezni, ha egy nagy produkciós cégnek nem ragad bent az áfája. Mint megtudtuk, a gyártó cégnek dolgozó egyik statisztaközvetítő (valahanyadik) alvállalkozója „elfelejtette” befizetni az áfát, aminek az lett az eredménye, hogy blokkolták a produkciós cég összes áfaigényét. (Az eset még 2011 január elseje előtt történt, amikor még áfaköteles volt a külföldi partnernek kiállított számla. Egy produkciós cégnek nagyon sok áfaigénylése gyűlhet fel, ha sokat dolgozik külföldre, akár több tízmillió forint értékben is.2011 után kifelé áfamentesek lettek a filmipari szakmunkák, csak a hazai alvállalkozók áfáznak. A NAV-gyakorlat ugyanakkor meglehetősen visszatetsző, amikor az áfát levonó cég összes visszaigénylését leállítja.)

A testőr nem statiszta: Bruce Willis Magyarországon a Die Hard 5. forgatásakor
Fülöp Máté

Mint a Magyar Nemzeti Filmalaptól megtudtuk, az áfa-probléma is fontos szerepet játszott a statiszták foglalkoztatásának és járulékfizetésének a rendezésében, amihez a meglévő adóeszköztárból kerestek alkalmas mintát. Így jutottak el a mezőgazdasági és vendéglátóipari idénymunkások számára kitalált egyszerűsített foglalkoztatáshoz (efo), aminek a fő erénye az egyszerűsége. "A lényege, hogy a produkciós cégek vagy azok közvetlen alvállalkozói nagyon gyorsan, két adat (TAJ-szám, adóazonosító jel) megadásával online regisztrálhatnak, és az összes adó- és járulékteher egy átalánydíj (legfeljebb háromezer forint) megfizetésével letudható” – mondta a hvg.hu-nak Zachar Balázs, a Filmalap jogi igazgatója.

Az efo-törvény módosítás csak a „filmalkotásokra” érvényes, a reklámfilmek, promóciós filmek esetében például nem, pedig abban is kellenek statiszták, és azok forgatása is eltarthat néhány napig. A módosításban azt is megszabták, hogy egy statiszta legfeljebb nettó 12 ezer forintot kereshet, ami mindenképp szokatlan egy törvényben. Zachar szerint erre azért volt szükség, hogy a stáb nem statiszta tagjai rendesen adózzanak, és ne lehessen őket a statiszták között elrejteni. Az összes adó- és járulékteher egyébként kedvezményes az eddigiekhez képest, hiszen egy nettó ötezer forintos kifizetés a járulékokkal együtt eddig 10 500 forintba került.

Fárasztó munka
Az elmúlt években Brad Pitt zombifilmje mellett a Borgiák című sorozat, valamint a Die Hard 5 forgatása során volt szükség különösen sok statisztára, akiknek a napidíjon túl étkezést is kell biztosítani. A catering normális esetben ugyanaz a magyar és a nemzetközi stábtagoknak, de a fórumokon sokan panaszkodnak, hogy a statiszták silányabb menüt kapnak, és van, amikor megfeledkeznek róluk. A 7000-7500 forintos napidíj a duplája annak, amennyit egy Mónika-show vagy más hasonló szórakoztató műsor felvételén a közönség tagjaként kapni lehet. Miután egy nagy nemzetközi produkció heteken át is elhúzódhat, akár havi fizetésként is értelmezhető összeg gyűlhet össze filmes statisztálásból. Akár a 12 ezer forintos napi korlát is problémás lehet. Egy hosszú forgatási napon ugyanis ennek a másfélszeres-duplája is összejöhet. A forgatásokon nagyon sok az üresjárat, fizikailag ugyanakkor igen megterhelő tud lenni. És az első pár nap után már az sem szórakoztató, hogy milyen remek sminket vagy jelmezt rittyentettek a staiszták számára is.

A Filmalap jogi igazgatója ugyanakkor elismerte, hogy arra nem igazán gondoltak, hogy mi lesz azokkal a statisztákkal, akik valamilyen szociális ellátásban vagy támogatásban részesülnek, és azért jártak eddig statisztálni, mert úgy tudtak szert tenni kiegészítő (feketén szerzett) jövedelemre, hogy közben az ellátásuk sem került veszélybe.

A statiszták nem is hallottak a szabályozásról

Az adójogszabályokon nem látszik, hogy ezt az ellentmondást a NGM valahogy kezelné. A statiszták derékhadát viszont épp az olyan emberek adják, akik foglalkoztatási szempontból különleges státuszúnak számítanak. Munkanélküliek, akik úgy kapnak álláskeresési járadékot, hogy nincs munkájuk. Gyesen lévő kismamák, akik a gyesüket veszélyeztetik a regisztrációval. Vagy nappali tagozatos, diákhitelt felvett egyetemisták, akik idejük nagy részét nem az egyetemen töltik, hanem a megélhetés érdekében dolgoznak, amikor akad valamilyen munka.

Bár a szabályozás január elsejétől hatályba lép, a statiszták között ez az ügy nem téma. A legtöbb statisztaközvetítő fent van a Facebook-on. Mindennapjaikat (a következő casting időpontjáttól kezdve az esetleges munkalehetőségeken át  a fizetési napig) könnyen nyomon követhetjük, de az alapvető munkajogi változásról nem olvashatunk egy szót sem.  A megkérdezett statiszták a hvg.hu-tól hallottak először arról, hogy érdemben változik a foglalkoztatásuk. A statisztaügynökségek hallgatnak: többen nem kívánnak nyilatkozni, van olyan cég, amely a karácsonyi szünet előtt már nem dolgozik, vagy amelyik későbbre ígért választ.

Tömegjelenet a Borgiákból
Facebook / The Borgias

Az biztos, hogy a különböző státuszú munkavállalóik egyéni helyzetét valahogy kezelniük kell. Ezért az sem kizárt, hogy a helyzet csak a felszínen változik, valójában ugyanúgy trükközésre kényszerülnek majd, mint eddig. Az szemmel látható, hogy a gyártók sem feltétlenül akarják átvenni a statisztakeresés minden nyűgét. Ugyanakkor az ügynökségeknek, ha mindent szabályosan bevallanak, a párszáz forintos nyereség egy-egy statiszta után már nem fogja megérni. Vagy pedig csak reklámokkal foglalkoznak, ami információink szerint a számukra jelenleg is nagyobb üzlet.

Márpedig Magyarország a filmtörvény kínálta húsz százalékos adókedvezmény mellett három dolog miatt válhatott a filmes produkciók számára vonzó gyártási központtá. Egyrészt Budapest sokarcú forgatási helyszín, amely jó áron megszerezhető. Másrészt elegendő, nemzetközi szinten is versenyképes filmipari szakmunkás érhető itt el. Nem utolsó sorban pedig olcsón toborozhatóak statiszták a tömegjelenetekhez: az amerikai filmgyártás számára például nagyon fontos, hogy európai arcokat kedvező áron szerezhessenek meg olyan szerepekre, amikor csak a darabszám számít. Márpedig nálunk svédszőke kismamáktól latin szeretőkig bármilyen típus megtalálható.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!