szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Gazdaságélénkítő célú mennyiségi enyhítésbe kezdhet a Magyar Nemzeti Bank (MNB) a vezetőváltás után - jósolta a londoni Barclays befektetési cég. A társaság elemzői szerint akár Matolcsy György lesz az új MNB-elnök, akár nem, az mindenképpen nagyon valószínű, hogy a jegybank új vezetője Matolcsy és a Fidesz nézeteit fogja osztani.

Valószínű, hogy az MNB - miután a hamarosan lejáró mandátumú Simor András helyét új elnök veszi át - "gyorsított ütemben" kezd hozzá vállalati kötvények és állampapírok másodpiaci felvásárlásához - közölték elemzésükben az egyik legnagyobb citybeli befektetési bankcsoport, a Barclays felzárkózó gazdaságokra szakosodott közgazdászai.   

A Barclays londoni elemzői szerint elképzelhető a kereskedelmi bankok célzott hitelfinanszírozása is a magánszektorbeli hitelkihelyezés élénkítése végett.

A ház szakértőinek értelmezése szerint Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter azt vallja, hogy a monetáris politikának erősebben kellene összpontosítania a gazdasági növekedésre, és kevésbé az infláció kordában tartására. A Barclays elemzői annak a véleményüknek is hangot adtak, hogy a magyar szakminiszter az amerikai, a brit és az euróövezeti minta alapján az aktív mennyiségi enyhítés - vagyis a reálgazdaság élénkítését célzó jegybanki likviditásinjekció - híve.

Akár Matolcsy György lesz az új MNB-elnök, akár nem, az mindenképpen nagyon valószínű, hogy az általa hangoztatott nézetek a Fidesz nézetei, és e nézeteket osztani fogja a jegybank új vezetője, bárkire essen is választás - fogalmaztak elemzésükben a Barclays londoni elemzői.

A ház szakértői szerint az általuk valószínűsített monetáris enyhítési lépések a pénzellátás felduzzasztása révén gyengíthetik a forintot, ám a folyamat jó eséllyel "nem válik féktelenné", tekintettel a devizahitelesek törlesztési költségeire.

E költséghatások miatt a gazdaságpolitikai döntéshozók általában "érzékenyek" a forintgyengülés ütemére és mértékére, és amikor erősödik a forintra nehezedő nyomás, vezető kormánytisztviselők rendre igyekeznek megnyugtatni a piacot.

Ezt mutatta például Varga Mihály, az egyes pénzügyi szervezetekért felelős tárca nélküli miniszter minapi nyilatkozata is arról, hogy a magyar kormány változatlanul érdekelt egy IMF/EU-programban - fejtegették elemzésükben a Barclays londoni szakértői.

A ház elemzői ugyanakkor közölték azt is, hogy "a belátható jövőben" nem számítanak megállapodásra egy új IMF-hitelprogramról, mivel továbbra is jelentősnek tartják a kormány és az IMF közötti nézetkülönbségeket.

Mindezek alapján a Barclays londoni közgazdászai azt jósolják, hogy a forint várhatóan beáll egy gyengébb árfolyamsávba, de meredek gyengülés nem várható. A ház az idei első félévre 285-300 forint/eurós árfolyamsávot tart elképzelhetőnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!