szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Meg lehet-e gazdagodni a polgármesteri fizetésből, és hány városvezetőnél feltételezhető, hogy nem írnak igazat a vagyonnyilatkozatukban? Ennek járt utána az Átlátszó.

Összegyűjtötte az Átlátszó.hu a megyei jogú városok polgármestereinek vagyonnyilatkozatait. Ez alapján több polgármesternek egyáltalán nincs ingó vagyona, de a többiek vagyonnyilatkozatából látható autópark is elég szegényes: sokéves Toyota Corollákkal, Suzuki Swiftekkel és VW Golfokkal találkozunk.

Ha a fizetést nézzük, ott a polgármesteri fizetés egyértelmű, nem a városok döntenek róla, hanem törvényben szabják meg, minden megyei jogú város polgármestere havi 997 200 forintot keres, és 149 500 forint költségtérítést kap. Az érdi T. Mészáros András azért így is beírt a vagyonnyilatkozatába egy ennél kisebb számot, de a közgyűlési határozatok között sikerült megtalálni, hogy nála is 997 ezerre emelték a bért.

A fizetési lista első helyezettje Ács Rezső (Szekszárd), aki a polgármesteri fizetése mellé még egy zrt.-elnöki posztjáért is kap 300 ezer forintot havonta. Őt Cserna Gábor (Dunaújváros) követi, akinek a fizetését havi 50 ezer forint közalapítványi kurátori díjazás egészíti ki. A harmadik hely pedig a kaposvári Szita Károlyé, aki az MTVA leánycége által üzemeltetett Urbános blogban megjelent posztjaiért pedig egyszeri kifizetésként 750 ezer forintot vett fel.

A legszegényebb polgármester cím elnyerésére Márki-Zay Péternek (Hódmezővásárhely) van a legnagyobb esélye, neki ugyanis a polgármesteri illetményén kívül nincs más jövedelme, a tízmillió forint megtakarításával szemben pedig 15,5 millió forint tartozás áll – írta az Átlátszó.

A legnagyobb bankbetétek, számlakövetelések listáját T. Mészáros András vezeti 66 millióval, utána a szegedi Botka László következik 46 milliós pénzintézeti számlaköveteléssel, a harmadik a békéscsabai független polgármester, Szarvas Péter, akinek 34 milliós pénzintézeti számlakövetelése és 4,5 millió szerződéses követelése van.

A legtöbb polgármester esetében tudható a jólét és a vagyon forrása. A debreceni Papp Lászlónak ügyvédi irodája van, a nyíregyházi Kovács Ferenc időben jócskán elszórva szerezte az ingatlanait, Szarvas Péter 2014 előtt vállalati topmenedzser volt; a szombathelyi Puskás Tivadar pedig örökölte erdő- és földterületeit.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!