Egyre nagyobb az esélye a megállapodás nélküli Brexitnek

Szombaton tárgyalt Boris Johnson és Ursula von der Leyen.

  • hvg.hu hvg.hu
Egyre nagyobb az esélye a megállapodás nélküli Brexitnek
Az Egyesült Királyság január 31-én kilépett az Európai Unióból. Távozásának napján 11 hónapos átmeneti időszak kezdődött, amelynek legfontosabb célja az, hogy időt biztosítson a megállapodásra a majdani kétoldalú kapcsolatrendszer szabályairól.
A december 31-én lejáró átmeneti időszak végéig a brit kormány mindenekelőtt átfogó szabadkereskedelmi megállapodást kíván elérni az EU-val.
Boris Johnson brit miniszterelnök a minap azonban kijelentette: London valójában október 15-ét tekinti határidőnek, és ha addig nem születik megállapodás, akkor ő nem lát esélyt arra, hogy lesz szabadkereskedelmi egyezmény Nagy-Britannia és az EU között.
Az erről folyó tárgyalássorozat péntek este befejeződött kilencedik fordulója utáni nyilatkozatában a brit tárgyalóküldöttség vezetője mindazonáltal közölte: a fennmaradt nézetkülönbségek ellenére láthatók a megállapodás körvonalai.

Telefonon beszélt egymással Boris Johnson brit kormányfő és Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, de nem sok sikerrel - így lehetne összefoglalni a brit Independent cikkét, ami szerint jelentős a szakadék az EU és Nagy-Britannia között a szabadkereskedelmi megállapodás kérdéséről. Johnson és Ursula von de Leyen közös közleményt adtak ki, amelyben jelezték, elképzelhető, hogy nem valósul meg a megállapodás.

A Downing Street szóvivőjének szombat délutáni beszámolója szerint a videókapcsolaton keresztül megtartott megbeszélésen Johnson és von der Leyen azonos álláspontra jutott arról, hogy a jövőbeni kétoldalú stratégiai kapcsolatrendszer erőteljes megalapozásához fontos lenne a megállapodás elérése, "ha ez egyáltalán lehetséges". A tárgyalóküldöttségek vezetőinek helyzetértékelésével egyetértve egyúttal megállapították, hogy az elért előrelépésekkel együtt is jelentősek a nézetkülönbségek főleg - de nem kizárólag - a halászati szabályozás és az egyenlő versenyfeltételek kérdéskörében. A londoni kormányfői hivatal szóvivőjének ismertetése szerint a brit miniszterelnök és az Európai Bizottság elnöke utasította a két tárgyalóstáb vezetőit arra, hogy intenzív munkával próbálják áthidalni e nézeteltéréseket.

Az Egyesült Királyság január 31-én kilépett az EU-ból. Távozásának napján 11 hónapos átmeneti időszak kezdődött, amelynek legfontosabb célja az, hogy időt biztosítson a megállapodásra a majdani kétoldalú kapcsolatrendszer szabályairól.

 

AFP/Daniel LEAL-OLIVAS

A december 31-én lejáró átmeneti időszak végéig a brit kormány mindenekelőtt átfogó szabadkereskedelmi megállapodást kíván elérni az EU-val. Boris Johnson brit miniszterelnök néhány napja ugyanakkor azt nyilatkozta, hogy London valójában október 15-ét tekinti határidőnek, és ha addig nem születik megállapodás, akkor ő nem lát esélyt arra, hogy lesz szabadkereskedelmi egyezmény Nagy-Britannia és az EU között.

Az erről folyó tárgyalássorozat péntek este befejeződött kilencedik fordulója utáni nyilatkozatában a brit tárgyalóküldöttség vezetője, David Frost mindazonáltal közölte: a fennmaradt nézetkülönbségek ellenére láthatók a megállapodás körvonalai.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Aktuális pályázatok

Összefoglaló az aktív pályázatok legfontosabb feltételeiről: kik pályázhatnak, mekkora összeget lehet igényelni, mire fordítható az elnyert támogatás.

Tíz évbe telt, mire rájöttünk, hogyan lehet tökéletes a bécsi szelet – Wolfgang Puck és fia a HVG-nek

Tíz évbe telt, mire rájöttünk, hogyan lehet tökéletes a bécsi szelet – Wolfgang Puck és fia a HVG-nek

Budapesten is kitart a jó minőség mellett Wolfgang Puck és fia, Byron Lazaroff-Puck – deklaráltan meg is kérik az árát. A világ egyik legismertebb séfje ma is töretlenül aktív a globális étteremhálózatának ügyeiben, de a Spago éttermeket már fiára bízza. Apát és fiát a menü összeállításáról, az öröklés terhéről, egymással való viszonyukról és arról is kérdeztük, milyen kést használnak. Arról is szó esett, hogy miben erősek a budapesti piacok.