Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Megjelentek az új Magyar Állampapír Plusz kondíciói, már jövő héttől lehet vásárolni a magasabb kamatú kötvényt. A Bankmonitor szakértői megvizsgálták, milyen változások történtek az állampapírok háza táján.
Az Államadósság Kezelő Központ keddi közleménye szerint érkezik a megújult Magyar Állampapír Plusz. Már nagyon időszerű volt a papír „felturbózása”, hiszen a 2019-ben megalkotott kondíciók finoman szólva sem igazodtak a megváltozott kamatkörnyezethez és befektetői elvárásokhoz. További újdonság, hogy az Egyéves Magyar Állampapír nincs többé, a Kincstári Takarékjegynek pedig némileg csökken a kamata – hívja fel a figyelmet a Bankmonitor. Nézzük sorban a változásokat!
Jön az új Magyar Állampapír Plusz, 6,73%-os évesített hozammal
2024. június 3-tól debütál a megújult, kedvezőbb kamatozású Magyar Állampapír Plusz. Az új kötvény futamideje változatlanul 5 év, a kamatozása is lépcsőzetes marad, de a kamatlábai jelentősen emelkednek a mostanáig megszokott szintekhez képest. Az első sorozat (N2029/M1) az alábbiak szerint fizet majd kamatot a befektetőknek:
A megszolgált kamatokat nem kifizetik, hanem azonos sorozatszámú Magyar Állampapír Pluszban írják jóvá, hasonlóan a régi MÁP Plusz működéséhez. Ennek következtében a kötvény lejáratig tartása esetén a teljes futamidő alatt évi 6,73%-os hozamra tehetnek szert a befektetők. (Ez bizony jócskán meghaladja a régi MÁP Plusz 4,95%-os ajánlatát.)
Nem kötelező azonban lejáratig tartani a kötvényt, ugyanis évente 1 alkalommal, a kamatfizetést követő 5 napon belül névértéken (azaz 100%-os nettó árfolyamon) lehet majd eladni az Államkincstárnak. Ez a benne foglalt „eladási opció” tovább növeli az állampapír értékét, hiszen így nem kell attól tartani, hogy a futamidő közben egyik napról a másikra rosszabbodhatnak a visszavásárlási feltételek.
Az előre rögzített, évi egyszeri veszteségmentes kiszállási lehetőségen túl is van mód megválni az állampapírtól: a kamatfizetések közötti időszakban „a forgalmazók által jegyzett árfolyamon, illetve a Magyar Államkincstárnál változatlan feltételekkel lesz eladható” a papír. A régi Magyar Állampapír Pluszt 99,50%-os nettó árfolyamon vásárolja vissza az Államkincstár, tehát az eddigi gyakorlat alapján szinte elhanyagolható (0,50%-os) tőkeveszteség árán bármikor ki lehet szállni a befektetésből. Hab a tortán, hogy lejárat előtti eladás esetén az időarányosan felhalmozódott kamatokat is zsebre teheti a befektető, ellentétben például a bankbetéteknél jellemző gyakorlattal.
Fontos, hogy az új MÁP Pluszra értékesítési limitet határozott meg a kibocsátó: egy magánszemély egy forgalmazónál legfeljebb 10 millió forintért vásárolhat a kötvényből. Igaz, hogy ez a szabályozás viszonylag könnyedén kijátszható, hiszen semmilyen akadálya nincs annak, hogy valaki például 5 különböző forgalmazónál összesen 50 millió forintot fektessen a papírba.
Ezzel a lendülettel búcsúzik az Egyéves Magyar Állampapír
Az Egyéves Magyar Állampapír most vásárolható sorozata egy évre 6,00% kamatot fizet. Értelemszerű, hogy az új MÁP Plusz megjelenésével az 1MÁP teljességgel okafogyott szereplővé válik a piacon: a MÁP Plusz egy év alatt 6,25% kamatot termel, azaz egy év utáni kiszállás esetén is túlteljesíti az Egyéves Magyar Állampapírt. Éppen ezért az ÁKK jövő héttől szűkíti a lakossági állampapír-kínálatot, az 1MÁP határozatlan ideig nem lesz elérhető.
Enyhén csökken a Kincstári Takarékjegy kamata
Ugyancsak a jövő héttől lép életbe az a változás, melynek értelmében a mostani 6,75%-ról évi 6,50%-ra csökken a két év futamidejű Kincstári Takarékjegy kamata. Ez azt jelenti, hogy a két év lejártakor már nem 13,50%, hanem 13,00% kamatot kapnak a befektetők. A módosításra azért lehetett szükség, hogy 2 évre is megérje MÁP Pluszba fektetni, hiszen a megújult Magyar Állampapír Plusz ezen az időtávon összesen 13,16% nyereséget tud megtermelni.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A tranzakciós illeték kiterjesztése jelentősen átalakíthatja a Revolut és más neobankok vállalati díjstruktúráját.
Adózási és adatszolgáltatási kötelezettségek 2025. július 16. és 2025. augusztus 31. között.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
Érdemi megtakarítást lehet elérni megfizethető, régi ingatlanban is alkalmazható okoseszközökkel. A csúcs a mindent integráló rendszer, bár ez inkább új otthonoknál célszerűbb.
A Szegedi Tudományegyetem kutatója szerint a klímaváltozás miatt viharokra, hőmérsékleti rekordokra kell számítani.