HVG Könyvek
HVG Könyvek
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Francis Crick molekuláris biológus tanulságos pályaválasztásának története Philip Delves Broughton gazdasági újságíró tolmácsolásában. Részlet a Hogyan gondolkodjunk vállalkozóként? című könyvből.

Amikor véget ért a második világháború, egy Francis Crick nevű fiatal tudós azon tűnődött, mihez is kezdjen a jövőben. Rövidesen betölti a 30-at, de még nem sikerült megállapodnia semmilyen pályán. A College London Egyetemen jó eredménnyel diplomázott, majd két éven át tessék-lássék kutatta „az elképzelhető legunalmasabb problémát”, a víz viszkozitását nyomás alatt. A háború idején a brit haditengerészetnek dolgozott: aknákat tervezett, amelyeket az ellenséges hajózási útvonalakon telepítettek. A vége felé a következőket írta:

Meglehetős bizonyossággal tudtam, hogy nem akarom azzal tölteni az életem hátralévő részét, hogy fegyvereket tervezek, de mit is csinálhatnék? Számba
vettem a képesítéseimet. Egy nem túl fényes diploma, amelyet némileg ellensúlyoz a haditengerészetnél nyújtott teljesítményem. A mágnesesség és a hidrodinamika bizonyos nem nyilvános részeinek ismerete, ám a legcsekélyebb lelkesedést sem éreztem e két terület iránt. A publikációk teljes hiánya. Néhány rövid haditengerészeti jelentés, amit írtam… ezek bizony nem sokat számítanának. Csak lassanként jöttem rá, hogy a képesítések hiánya akár előnyt is jelenthet. A legtöbb tudós 30 éves korára már a szakterületének foglya. Olyan sok energiát fektettek egy adott területbe, hogy pályafutásuknak ebben a szakaszában gyakran már rendkívül nehéz gyökeresen változtatni. Én viszont semmihez sem értettem, leszámítva egy alapszintű és némileg régimódi fizikai és matematikai képzettséget, valamint megvolt bennem a képesség, hogy új dolgok felé forduljak.

Crick felkereste Georg Kreisel nevű barátját, a matematikai logika kiváló tudósát. Amikor felvetette, hogy a tudományos alapkutatások terén próbálkozna, Kreisel logikus módon fontolóra vette a dolgot, és a következőt tanácsolta: „Sok, nálad ostobább embert ismerek, akik sikeresek lettek ezen a téren.”

De mit tanuljon?

hvgkonyvek.hu

Crick úgy érezte, már túl öreg ahhoz, hogy hibázzon. Ha elveszteget három évet egy olyan tárgy tanulmányozásával, ami nem vezet sehová, kifut az időből, hogy megint pályát változtasson. A tudományos karrier egy bizonyos kor fölött már nem reális.

Ahogy az Admiralitás folyosóin bolyongott, és a munkatársaival diskurált, azon kapta magát, hogy szívesen értekezik az antibiotikumok fejlődő tudományterületéről. Nagyon keveset tudott róla, leszámítva azt, amit folyóiratokban felületesen elolvasott, de megfigyelte, hogy erről a tudományról nem úgy beszél, ahogyan az aknákról és a víz sűrűségéről. Pletykált róla.

„Felfedeztem a pletykapróbát: az embert az érdekli leginkább, amiről pletykál. A tesztet habozás nélkül alkalmaztam is aktuális beszélgetéseimre.” Így már le tudta szűkíteni az érdeklődését az agyra és „az élő és élettelen közötti határvonalra”. Rájött, hogy ezekben a területekben az a közös, hogy olyan témákat feszegetnek, amelyekről sokszor úgy gondolják, kívül esnek a tudomány határain, és amelyeket gyakran átengednek a vallásoknak.

A molekuláris biológiát választotta, mert úgy érezte, a tudományba vetett hite és hitetlensége a vallási dogmákkal szemben biztosítja majd a sikerhez szükséges elszántságot. Ez volt az első lépés azon az úton, amely a Nobel-díjhoz vezetett, mert James Watsonnal együtt felfedezte a DNS kettősspirál-szerkezetét.

A fenti cikk Philip Delves Broughton Hogyan gondolkodjunk vállalkozóként? című könyvének szerkesztett részlete. Mit tanulhatunk ismert üzletemberek elszántságából, sikereiből és bukásaiból? Philip Delves Broughton gazdasági újságíró könyvében tanulmányozza a vállalkozói szellem sajátosságait, a siker ismérveit, mint az új szemléletmód kialakítására irányuló törekvéseket, a határtalan kreativitást és a szenvedélyes elkötelezettséget.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

HVG Könyvek HVG Könyvek

Miért fontos, hogy megtanuljunk felelősséget vállalni? És mindez hogyan fejleszthető?

Mindenki vágyik arra, hogy eldönthesse, milyen cél érdekében mozgósítja az energiáit. A megfelelő légkör kialakítása érdekében lehetővé kell tennünk az alkalmazottainknak, hogy maguk befolyásolják a munkaköri tevékenységüket. Ha növeljük az autonómia szintjét, az emberek arra fognak törekedni, hogy még több felelősséget kapjanak, illetve, hogy kihívást jelentő feladatokkal tölthessék idejük nagy részét - mutatnak rá a Vállalati gerillák című könyv szerzői. Részlet Porkoláb Imre és Porkoláb-Minarik Annamária könyvéből.

HVG Könyvek HVG Könyvek

Miért nem használják ki a nők a kapcsolatrendszerüket?

Bár a nők gyakran kitűnő kapcsolatépítők, többnyire vonakodnak élni az összeköttetéseik nyújtotta lehetőségekkel - mutatnak rá a női vezetés szakértői. Részlet Sally Helgesen és Marshall Goldsmith Hogyan érvényesüljünk nőként? című könyvéből.

HVG Könyvek HVG Könyvek

Hogyan erősítsük meg magunkat a nehézségek leküzdésére?

Reziliencia alatt az ellenálló képességünket értjük, amikor kitartunk, nem törünk meg egy-egy kemény élethelyzetben sem. Bizonyos folyamatok aktív megerősítésével tudatosan tehetünk azért, hogy könnyebben vegyük az akadályokat. Részlet Kenyeres András mentáltréner-tanácsadó Figyelemkontroll című könyvéből.