szerző:
ingatlanmenedzser.hu
Tetszett a cikk?

Legfontosabb tanácsom, hogy a szerződés megkötéséhez mindenképpen vegye...


Legfontosabb tanácsom, hogy a szerződés megkötéséhez mindenképpen vegye igénybe az építő cégtől független ügyvéd közreműködését. Ez esetben is igaz, hogy az építő által átadott formanyomtatvány nem szentírás, a végleges szerződés tartalmában a feleknek közösen kell megállapodniuk. A tervezet átnézéséért kifizetett munkadíj a későbbiekben jelentős veszteségektől óvhatja meg a vevőt. 

Pénz jár a késésért!
A kivitelező jogászai által készített tervezetek sok esetben nem tartalmazzák azokat a kötbérjellegű és egyéb biztosítékokat, amelyek pl. a lakás késedelmes átadásából eredő károk miatt hivatottak kompenzálni. Fontos, hogy a tervezet tartalmazza az épület szerkezetére és egyéb részeire vonatkozó kötelező jótállást, hiszen leginkább ebben testesül meg az újépítésű lakás előnye a használt lakáséhoz képest.

Ellenőrizze a céget!
Célszerű ellenőrizni a beruházó és a kivitelező társaság cégjogi helyzetét, illetve referenciákat kérni róluk. Érdemes rákérdezni az építő által megkérdezett alvállalkozókra is. Néhány újépítésű lakóparknak az interneten saját honlapja van, ahol a pórul járt lakók – jobb híján - egymással osztják meg gondjaikat, szidják a kivitelezésben résztvevő vállalkozókat.
Mivel tervek alapján vásárolunk a szerződés talán legfontosabb része az – általában mellékletként csatolt – műszaki dokumentáció. Ez tartalmazza az ingatlan beépítendő tartozékainak felsorolását (burkolatok, ajtók-ablakok, konyhai gépek stb.), valamint a társasházi épület külső leírását.

Rögzített árak
Ügyelni kell arra, a beépítésre kerülő anyagok minősége itt részletesen szerepeljen, ezzel a későbbi reklamáció elkerülhető. Önmagában az I. osztályú minőség kikötése nem elég, célszerű az árkategóriát is rögzíteni, mert csak ez jelenthet garanciát a valóban igényes anyagok felhasználására. Gondoljunk csak arra, hogy pl. az első osztályú burkolatok árában milyen komoly eltérések tapasztalhatóak. A vevő által beszerzett anyagok (szaniter, csaptelep stb.) esetében pedig csak a rögzített árkategórián felüli különbözet megfizetésére tartalmazzon kötelezettséget a szerződés.

Visszatartott vételár
A műszaki átadás során is célszerű szakember segítségét kérni a laikus vevő által nem észrevehető hibák, hiányosságok felismerésére. Ezeket a problémákat – a kijavítási, pótlási határidő egyidejű meghatározásával - az átadás-átvételi jegyzőkönyvben javasolt részletesen rögzíteni. Az átadáskor nem, csak a későbbiekben észlelt rejtett hibák miatti felesleges és hosszadalmas pereskedés elkerülhető az úgynevezett jóteljesítési garanciával. A gyakorlatban ez annyit jelent, hogy a fizetendő vételár bizonyos százalékát egy évre visszatartják, így a hibák javítása ebből finanszírozható. 


Dr. Géczi Beatrix
ingatlanjogász és cégjogi szakértő
Géczi & Géczi Ügyvédi iroda
1024 Budapest, Margit krt. 15-17. I/3.
Tel.: 06 (20) 9786030
 
Szakterületem az ingatlanjog, a kereskedelmi jog (klasszikus kereskedelmi szerződések, fogyasztóvédelem, társasági jog - ideértve a végelszámolás szabályait -, csőd- és felszámolási jog és az értékpapír jog) valamint a családjog. Ügyvédi irodánk professzionális képviseletet biztosít adóügyi és egyéb peres eljárásokban.

A megjelent szakértői cikkekkel kapcsolatos további kérdéseit a drgbea@gmail.com e-mail címen teheti fel. Ügyfélfogadás telefonon előre egyeztetett időpontban.
  
Szeretném felhívni az olvasók figyelmét, hogy a jogi esetek különbözőek, ezért a korábbi kérdésekre adott tanácsaim hasonló esetekre teljes biztonsággal nem alkalmazhatóak. Szakmai felelősséget a félreérthető kérdések, illetve a hiányosan közölt tényállások alapján adott válaszokért nem vállalhatok.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!