szerző:
ingatlanmenedzser.hu
Tetszett a cikk?

1.

1. Öntözés: ne használjon kemény vizet

A rendszeres vízutánpótlás biztosítja a szobanövények életben maradását, de pusztán az öntözés, locsolás nem elegendő ahhoz, hogy a növények egészségesek maradjanak, fejlődjenek, virágokat hozzanak. Minden növénynek más-más a vízigénye. Ami közös vonás: nem kedvelik a kemény - magas kalciumtartalmú - vizet, márpedig a vezetékes víz többnyire ilyen. (Ha a virágföld felszínén fehér mészdarabkák láthatók, kemény az öntözővíz.) A locsoláshoz használatos vezetékes vizet célszerű felforralni, majd szobahőmérsékleten tartani,  de a 20 Celsius-fok körüli esővíz, esetleg a hólé még jobb a locsoláshoz.

2. Tápanyagadag: télen kevés is elég

A szobanövényekhez kapható földkeverékek minden fontos tápanyagot tartalmaznak, de ezeket a cserepes növények viszonylag hamar, méretüktől függően 2-3 hónap alatt felélik. A tápanyagokat ezért rendszeresen pótolni kell. A hűvös helyen áttelelt növényeknél - késő ősztől tavaszig - ellenben fokozatosan csökkenteni kell a trágyázást. Amennyiben a növény szobahőmérsékleten telel át, s virágot bont, intenzív tápanyag utánpótlásra lehet szükség: ilyenkor két-háromhetente ajánlott folyékony, vagy szilárd műtrágyát adagolni a virágföldbe. A legfontosabb tápanyagok: foszfor, kálium, nitrogén; a nyomelemek közül főként kalciumra, magnéziumra és a vasra van szükségük.

3. Ha kedvező a klíma, télen is virágoznak

A szobanövények jó része a hideg hónapokban téli álomba szenderül - ezért tavaszig nem ajánlott friss virágföldbe átültetni őket. Ám azoknak is van választási lehetőségük, akik télen is virágzó szobanövényeket szeretnének a lakásukba. Telente nyílik - többek között - a primula, a ciklámen, a mikulásvirág, a begónia, a karácsonyi kaktusz, a fokföldi ibolya, az azálea, több orchidea faj, s egzotikus dísznövény. Ezek más-más hőmérsékleten érzik jól magukat, ha nem kedvező a klíma, idő előtt elhullatják virágaikat.

4. Páratartalom: éppen jó legyen

A központi fűtéses lakásokban telente igen száraz a levegő, ez - akárcsak az emberi szervezetet - a szobanövények többségét is megviseli. A növények a magas páratartalmat kedvelik, ezért jó szolgálatot tesz a légpárásító berendezés, vagy a kézi vízpermetezés. Utóbbinál ajánlott figyelembe venni, hogy egyes növények levelei érzékenyen reagálnak a vízcseppekre. Az sem jó, ha a lakásban túlzottan magas a páratartalom, mert a szobanövények fogékonyabbá válnak a gombás fertőzésekre.

5. Virágfürdetés havonta egyszer

A zárt helyiségben tartott szobanövények rendszeres tisztításáról, felfrissítéséről is gondoskodni kell! A fűtetlen lakrészben tartott növények télen nem igénylik a zuhanyt, de a fűtött helyen lévőket havonta egyszer célszerű átmosni langyos vízzel. Nem nyújt túl épületes látványt, ha a növény levelei porosak, de ami még rosszabb: kevésbé tudja hasznosítani a fényt, vagyis a tápanyag-cseréje nem lesz megfelelő. A zuhany az élősködőket, kártevőket is eltávolítja.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

ingatlanmenedzser.hu Ingatlan

Dubaj: ilyen egy luxus buszmegálló

Dubaj, ez az apró arab államocska a luxusturizmusba fekteti kőolajból származó bevételei jelentős részét, így készülve...