Teleki-emléktáblát avattak Párizsban

Újabb magyar emlékhellyel gazdagodott a francia főváros: születésének kétszázadik évfordulóján Teleki Blanka grófnő és testvére, Emma egykori párizsi lakhelyén, a rue Vaugirard 37-es számú házán helyezett el emléktáblát a Párizsi Magyar Intézet.

  • MTI MTI
Teleki-emléktáblát avattak Párizsban

A Teleki család a XVI. századtól kiemelkedő szerepet játszott a magyar történelemben, s a befolyásos erdélyi protestáns Teleki grófok a XVII. századtól vettek részt az ország kormányzásában.

A festő és író Teleki Blankát (1806-1862), az európai nőnevelés előfutárát 1848-49-es forradalmi tevékenységért az osztrák kormány tíz év börtönbüntetésre ítélte. Szabadulása után öt évig élt nővérénél Párizsban, s a Montparnasse temetőben helyezték örök nyugalomra.

A szintén író és esszéista Emmára hasonló sors várt volna az Osztrák-Magyar Monarchiában, ezért emigrált Franciaországba, ahol hozzáment Auguste de Gérando francia arisztokratához. Vaugirard utcai otthonuk a magyar és lengyel emigráció, valamint francia szimpatizánsok találkozóhelyéül szolgált 1870-ig, amikor Emma és lánya visszatért Magyarországra.

A párizsi emléktáblát Erdős André nagykövet és a Teleki család leszármazottja, Judit Teleki de Gérando avatta fel.

Gyakrabban rúgják meg a nőket – a Heim Pál kórház sürgősségijén dolgozók 100 százaléka tapasztalt agressziót munka közben

Gyakrabban rúgják meg a nőket – a Heim Pál kórház sürgősségijén dolgozók 100 százaléka tapasztalt agressziót munka közben

Leggyakrabban kiabálással, sértegetéssel, káromkodással és becsmérlő fenyegetéssel találkoznak a Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézet dolgozói, de előfordul, hogy a hozzátartozók vagy a betegek leköpik, megrúgják, fellökik vagy szexuálisan inzultálják őket – derül ki a dolgozókat érő erőszakról szóló kutatásból.