szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Helyben hagyta a Legfelsőbb Bíróság (LB) csütörtökön az Országos Választási Bizottság hétfői döntését, amellyel a testület érvényesnek találta az egészségbiztosítás privatizációjának megakadályozására irányuló népszavazási kezdeményezést.

Az LB-nél két magánszemély támadta meg az OVB határozatát és azt kérték: a bíróság változtassa meg azt és állapítsa meg, hogy a szükséges számú érvényes aláírás hiányában a népszavazási kezdeményezés nem érvényes.

A bíróság csütörtöki végzésében ugyanakkor azt mondta ki: az OVB határozata a népszavazási kezdeményezés érvényességének megállapításához szükséges adatokat tartalmazza, az aláírások ellenőrzésének hibás voltát a kérelmezők nem bizonyították. Kitértek arra is, hogy az aláírások ellenőrzésébe az OVB a Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatalát is bevonta, amelyre törvény biztosította lehetősége volt.

Az OVB hétfőn ítélte eredményesnek az egészségbiztosítás privatizációjának megakadályozásáért összegyűjtött aláírások ellenőrzését.

Rytkó Emília, az Országos Választási Iroda (OVI) vezetője akkor beszámolt arról, hogy összesen 510 160 aláírást adtak le az OVI-nak. Az aláírások tételes felülvizsgálata után megállapították, hogy legalább 433 092, legfeljebb pedig 438 534, minden szempontból megfelelő aláírást találtak.

Az egészségbiztosítás privatizációjának megakadályozását célzó népszavazást, mivel összegyűlt a referendum kiírásához szükséges minimum 200 ezer érvényes aláírás, várhatóan ősszel tartják meg.

A népszavazást kezdeményező Albert házaspár kérdése úgy szól: "Egyetért-e Ön azzal, hogy Magyarországon ne vezessék be a mindenki által kötelezően választandó, üzleti alapon működő több-biztosítós egészségbiztosítást?"

A több mint félmillió aláírást a Liga Szakszervezetek és társult szervezetei gyűjtötték össze és adták át az OVB-nek hitelesítésre még áprilisban. A népszavazás akkor lesz eredményes, ha kétmillió állampolgár azonos választ ad a feltett kérdésre.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Mikola: "ép ésszel felvállalhatatlan" a több-biztosítós rendszer

Mikola István, a Fidesz szakpolitikusa szombati sajtótájékoztatóján azt javasolta a kormánypártoknak, hogy a hétvégi lovasberényi megbeszélésen ne a több-biztosítós rendszer bevezetésével, hanem inkább az egészségügyben kialakult káosz kezelésével foglakozzanak.

MTI Itthon

A szocialisták a több-biztosítós rendszer ellen szavaznak

A szocialisták igennel szavaznak a következő népszavazáson, mert ugyanúgy, mint a kezdeményezők, ők sem akarnak több-biztosítós egészségügyi rendszert - jelentette ki Lendvai Ildikó csütörtökön Debrecenben sajtótájékoztatón.

hvg.hu Gazdaság

A több-biztosítós modell lesz a befutó?

Az egészségbiztosítási reform iránya a koalíciós pártok szándékait, s a téma szakértőinek véleményét figyelembe véve, alighanem eldőlt. Olyan több-biztosítós rendszert fognak létrehozni, amelyben az állami garanciák rendszere és maga az Országos Egészségbiztosítási Pénztár is tovább él a magánbiztosítók mellett. A részletekről még egy darabig elvitatkoznak.

MTI Itthon

Visszavonhatatlan Alberték népszavazási kezdeményezése

Visszavonhatatlanná vált az egészségbiztosítás privatizációjának megakadályozását célzó népszavazási kezdeményezés, miután az Albert házaspár csütörtökön átadta az Országos Választási Irodának (OVI) az összegyűjtött csaknem félmillió aláírást.

MTI Itthon

A többség támogatná a több-biztosítós rendszert

A megkérdezettek többsége támogatná a több-biztosítós rendszer bevezetését, feltéve ha megmarad az állami egészségpénztár is – derült ki a Medián Közvélemény- és Piackutató Intézet április végén készített, reprezentatív felméréséből, amelynek eredményét pénteken juttatták el.

MTI Plázs

Egyetlen, monopolhelyzetű a több-biztosítós modell helyett

Egyetlen, egységes szerkezetű monopolhelyzetű társadalmi egészségbiztosítást kell kiépíteni az üzleti érdekeken alapuló több biztosítós modell helyett - hangzott el az egészségügyi reformról rendezett szakmai munkaértekezleten.

Vélemény

Rékassy: több-biztosító helyett orvos-menedzsment csoportokat

Dr. Rékassy Balázs orvos-egészségügyi szakközgazdász, a GKI Egészségügy-Kutató Intézet tagja májusban bírálta az akkor indult egészségügyi reform koncepcióját. Gyurcsány Ferenc ezután találkozóra hívta, ahol Rékassy ismertette a több biztosítós modell szakmai veszélyeit, és megvalósíthatatlanságát, illetve a reformalternatívát jelentő - területi orvos-menedzsment csoportok felállítását célzó - elképzeléseket. Ám ekkor a kocka már el volt vetve: az MSZP-SZDSZ megállapodás a máig kidolgozatlan több-biztosítós modell mellett tört lándzsát.