szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

„Nincs más lehetőség, csak a reformok, vallja a magyar miniszterelnök” címmel közölt pénteken interjút Gyurcsány Ferenccel a Les Échos című francia gazdasági napilap.

„Gyurcsány Ferenc számára megsokasodtak a nehézségek: a megszorító intézkedéseket a márciusi hármas népszavazáson a választók jelentős többsége elutasította, áprilisban kisebbségbe került a kormány, feltámadt az ellenzék, népszerűségi mutatója zuhanórepülésben. De a szocialista magyar miniszterelnök nem szándékozik letérni a megkezdett útról” - írta a Les Échos, ismertetve a kormányfő párizsi látogatása alkalmából készült interjút.

Gyurcsány a lapnak elmondta: a költségvetési kiadások lefaragása folytatódik, a 2006-ban az Európai Unióban legmagasabb 9,2 százalékos deficit jövőre három százalék alá kerül, s így az euró 2011 és 2013 között bevezethetővé válik Magyarországon.

„A referendum nem tette megvalósíthatatlanná a reformokat, de megszabta azokat a határokat, amelyek nem léphetőek át” - fogalmazott a lapnak a kormányfő, aki szerint „Magyarországnak nincs más választása, mint folytatni a reformokat”.

A SZDSZ-nek a kormányból való távozása kapcsán pedig azt hangsúlyozta, hogy a liberálisok kijelentették: támogatják a kormány javaslatait a parlamentben, amennyiben azok a reformokban való továbblépésről szólnak.

A legjelentősebb francia gazdasági újság szerint Gyurcsány szavai kételkedésre adnak okot, mivel egy újabb költségvetési megszorítás nehezen tűnik megvalósíthatónak azután, hogy a megszorító politika három szimbolikus intézkedését a vizitdíjról, a kórházi napidíjról és a tandíjról a választók több, mint nyolcvan százaléka elutasította a népszavazáson, és azután, hogy a liberálisok kiléptek a kormányból.

Ezt a tényt maga Gyurcsány is elismeri a Les Échos-nak: „Nem lesz több megszorítás. Az elkövetkező évben nyugodt reformokat folytatunk, a hangsúlyt a szociális igazságosságra és a magyar gazdaság nagyobb versenyképességére helyezzük”.

A Les Échos hangsúlyozza: a 2006-os választások után gőzerővel megindított reformok után a kormányfő mostantól „lassabban” kíván haladni „több párbeszéddel” és „több nyitással”. A költségvetési kiadásokat továbbra is kézben kívánja tartani, de nem tervez járulékemelést, mert nem látja annak szükségességét: „Az elmúlt két évben megtett intézkedések meg fogják hozni gyümölcseiket. A nehezén már túl vagyunk már. Számítottunk arra, hogy a ciklus eleje nehéz lesz, a következő évek már könnyebbek lesznek” - fogalmazott a lapnak Gyurcsány.

A Les Échos emlékeztett rá, hogy tavaly Magyarországon volt a legkisebb a növekedés (1,3 százalék) az Európai Unióban a kormány megszorító politikája miatt, a reálbérek öt százalékkal csökkentek, amelyhez a miniszterelnök szerint az inflációnövekedés is hozzájárult.

A helyzet azonban a lap szerint már idén javulhat Magyarországon: az áremelkedés öt hónapja visszafogottabb, és Gyurcsány szerint a növekedés jövőre már meghaladja a 3 százalékot. Vagyis Magyarország az Európai Unióval ellentétes irányba fog haladni, amely viszont egy jelentős lassulási szakaszba kerül - tette hozzá a lap.

A Les Échos szerint „egy dolog viszont biztos: Gyurcsány Ferenc úgy számol, hogy a javulással csökkenthető az államháztartási hiány, amely tavaly még elérte a GDP 5,5 százalékát”.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu/MTI Itthon

Gyurcsány szép új világot jövendöl

Bárhogy is bűvészkedünk az adatokkal, az mindenképpen kiderül, hogy az eddigi csökkenő ütemű növekedés átváltott növekvő üteműre - írja mai bejegyzésében a miniszterelnök a tegnap nyilvánosságra hozott negyedévi növekedési mutatókra utalva.

MTI Itthon

Gyurcsány reformjai tetszenek a francia szocialistáknak

A francia Szocialista Párt azt szeretné, ha a magyar szocialisták a hatalomban maradnának, mert bátor reformokat indítottak el, nagyon nagy erőfeszítéseket tettek, amelyeknek gyümölcse már kezd beérni – mondta a francia ellenzék vezető pártjának külügyi titkára.